EBL. Horror w Gdyni dla Asseco Arki, Paweł Kikowski nie trafił rzutu na zwycięstwo

Asseco Arka Gdynia była o krok od kolejnej wpadki we własnej hali. Tym razem podopieczni Przemysława Frasunkiewicza zdołali jednak wybrnąć z sytuacji i wygrali 83:82.

Krzysztof Kaczmarczyk
Ben Emelogu PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Ben Emelogu
Josh Bostic jest dla Asseco Arki bez dwóch zdań skarbem. Bohaterem meczu został jednak Krzysztof Szubarga, który dwoma celnymi rzutami wolnymi przypieczętował triumf gdynian.

Gdy minutę przed końcem "trójkę" trafił Ben McCauley, goście prowadzili 82:79. Potem trafił Leyton Hammonds i było "na styku".

King swoje szanse jednak zaprzepaścił. Najpierw stratę popełnił Thomas Davis, a potem na linię rzutów wolnych powędrował Szubarga. Doświadczony rozgrywający przy dwóch swoich próbach nie pomylił się.

King miał swoją szansę, ale najpierw McCaulley, a potem Kikowski nie zdołali umieścić piłki w koszu i King musiał pogodzić się z porażką.

Arka rozpoczęła jednak mocno. Po pierwszej kwarcie Bostic miał na swoim koncie 10 punktów. Jego zespół prowadził nawet 25:16, ale King miał swój plan - "trójkę" trafił nieźle dysponowany Dustin Ware i goście poszli za ciosem.

Podopieczni Łukasza Bieli pogoń rozpoczęli od trzech "trójek" i serii 14:0, która nie tylko wyprowadziła szczecinian na prowadzenie, ale i dała Kingowi przewagę różnicą dziewięciu "oczek". Za chwilę Asseco Arka trafiła jednak trzy rzuty zza łyku pod rząd i sytuacja się odmieniła, bowiem gospodarze prowadzili 63:56.

Na przełomie trzeciej i czwartej kwarty goście zaliczyli serię dziewięciu punktów z rzędu i ponownie "było na styku". Gospodarzy ratować miała "trójka" Bostica czy akcja 2+ Bartłomieja Wołoszyna.

King nie dawał jednak za wygraną i minutę przed końcem po rzucie zza łuku McCauley'a było 82:79 dla szczecinian. Asseco Arka nie dała jednak za wygraną - najpierw z gry trafił Hammonds, potem z linii Szybarga - na to rywale już nie odpowiedzieli.

23 punkty Bostica, 11 asyst Szubargi czy 42 procent skuteczności rzutów z dystansu - Asseco Arka do końca szukała wygranej i to się ostatecznie udało.

King nie zdołał już jednak odpowiedzieć, a Asseco Arka w kluczowych momentach wykazał swoje doświadczenie. Bostic zdobył 23 "oczka" i pokazał, że jest wielkim liderem swojego zespołu.

Asseco Arka Gdynia - King Szczecin 83:82 (25:19, 13:28, 25:14, 20:21)

Asseco Arka: Josh Bostic 23, Dariusz Wyka 14, Leyton Hammonds 13, Bartłomiej Wołoszyn 11, Adam Hrycaniuk 9, Krzysztof Szubarga 9 (11 as), Ben Emelogu 2, Devonte Upson 2, Wojciech Czerlonko 0.

King: Dustin Ware 18, Cleveland Melvin 17, Ben McCauley 17 (10 zb), Thomas Davis 11, Paweł Kikowski 9, Adam Łapeta 5, Mateusz Bartosz 3, Dominik Wilczek 2, Maciej Kucharek 0.