EBL. Start nie wykorzystał szansy, osłabiony Polski Cukier obronił swoją halę

Osłabiony brakiem Damiana Kuliga i Keitha Hornsby'ego Polski Cukier Toruń wybronił się przed naporem Startu Lublin. Wicemistrzowie Polski wygrali ostatecznie 78:75 i zachowali fotel lidera Energa Basket Ligi.

Krzysztof Kaczmarczyk
Kyle Weaver WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Na zdjęciu: Kyle Weaver
Minutę przed końcem po efektownym wsadzie Jimmiego Taylora Start prowadził 75:72, ale finisz należał do "Twardych Pierników".

W końcówce w końcu swoją wartość udowodnił Kyle Weaver. Doświadczony skrzydłowy najpierw zdobył punkty, a potem sięgnął blokiem "trójkę" Martinsa Laksy.

Łotysz później miał jeszcze jedną szansę, ale chybił, a triumf wicemistrzowie Polski zapewnili sobie rzutami wolnymi.

Polski Cukier wystąpił bez dwóch swoich ważnych ogniw. Damian Kulig z powodu kontuzji stopy odpoczywać będzie jeszcze około 5 tygodni, z kolei Keith Hornsby ma problemy ze stawem skokowym i w obozie wicemistrzów Polski nie chcieli ryzykować.

Start zatem od początku zwęszył swoje szanse. "Twarde Pierniki" dodatkowo nie były w stanie trafić zza łuku - w pierwszej połowie mieli tylko 1/15 w tym elemencie, a na przerwę obie ekipy schodziły przy stanie 40:40.

Po przerwie nic się nie zmieniło, a prowadzenie co chwilę przechodziło z rąk do rąk. W połowie czwartej kwarty było 66:62 dla gospodarzy, ale zza łuku trafili Tweety Carter i Damian Jeszke - po chwili to Start prowadził różnicą czterech "oczek".

Finisz należał jednak do torunian, którzy wygrali 12 z 13 meczów w tym sezonie. Alade Aminu skompletował 26 punktów i 13 zbiórek, a Chris Wright dołożył 18 "oczek" i 11 asyst. Gościom do sukcesu zabrakło skuteczności Bryntona Lemara, który wykorzystał zaledwie 1 z 8 oddanych rzutów z gry.

Polski Cukier Toruń - Start Lublin 78:75 (17:15, 23:25, 17:15, 21:20)

Polski Cukier: Alade Aminu 26 (13 zb), Chris Wright 18 (11 as), Aaron Cel 12, Kyle Weaver 6, Aleksander Perka 5, Mikołaj Ratajczak 4, Bartosz Diduszko 4, Jakub Schenk 2.

Start: Martins Laksa 17, Tweety Carter 16, Jimmie Taylor 14, Mateusz Dziemba 10, Grzegorz Grochowski 7, Roman Szymański 4, Damian Jeszke 3, Kacper Borowski 2, Brynton Lemar 2.