EBL. Start Lublin zdemolował w Bydgoszczy Enea Astorię. Świetny mecz Martinsa Laksy

Bez szans byli koszykarze Enea Astorii w kolejnym domowym meczu w rozgrywkach Energa Basket Ligi. Bydgoszczanie okazali się wyraźnie słabsi od świetnie dysponowanego Startu Lublin, który wręcz zmiażdżył gospodarzy, wygrywając 104:75.

Dawid Siemieniecki
Jimmie Taylor (z prawej) PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Jimmie Taylor (z prawej)
Pierwsza połowa toczyła się totalnie pod dyktando gości z Lublina. Podopieczni Davida Dedka obie kwarty wygrali różnicą ośmiu "oczek", efektem czego schodzili na przerwę prowadząc 57:41. Taki stan rzeczy był możliwy dzięki kapitalnej grze Martinsa Laksy, który nie mylił się z dystansu i w dodatku był mocno wspierany przez dobrze dysponowany duet Carter-Borowski.

W grze bydgoszczan w miarę dobrze funkcjonowali jedynie Michał Chyliński, Kris Clyburn i Mateusz Zębski, a to było zdecydowanie za mało na lepiej dysponowanych przyjezdnych. W drugiej kwarcie był wprawdzie moment dużo lepszej gry zawodników Artura Gronka, którzy zdołali odrobić część strat (39:44), ale od tego momentu goście wrzucili wyższy bieg, wygrali ostatni fragment pierwszej połowy 13:2, dzięki czemu schodząc do szatni prowadzili zdecydowanie.

EBL. Rewelacyjna Stal w Warszawie. Legia bez argumentów w starciu z ostrowianami >>

Zmiana stron nie przyniosła najmniejszej zmiany obrazu gry. Jeśli gdzieś doszukiwać się ewentualnej różnicy, to w tym, że bezradni bydgoszczanie grali jeszcze słabiej, za to goście w 27. minucie meczu prowadzili już różnicą aż 25 punktów, a po celnej trójce rewelacyjnie grającego w tym sezonie Mateusza Dziemby, ich przewaga wzrosła do 27 "oczek". Ostatecznie, przed ostatnimi 10-oma minutami, Start prowadził aż 80:52 i w zasadzie jasnym stało się, że nie odda już zwycięstwa.

W ostatniej kwarcie lublinianie spokojnie kontrolowali boiskowe wydarzenia. Gospodarzom w dalszym ciągu totalnie nie kleiła się gra - zdecydowanie przegrali ostatni pojedynek w I rundzie rozgrywek EBL i tym samym doznali już siódmej w sezonie porażki przed własną publicznością. Z kolei Start znajduje się na przeciwnym biegunie. Jego ubiegłotygodniowa porażka z Legią Warszawa była jedynie wpadką, co najlepiej pokazał mecz w Bydgoszczy.

Zespół Davida Dedka po 15 rozegranych spotkaniach legitymuje się bilansem 11-4 i bez cienia jakichkolwiek wątpliwości uznać go można największą rewelacją ekstraklasy, bowiem przed sezonem niewielu stawiało na to, że lublinianie znajdą się w fazie play-off, a I runda pokazała, że cel ten jest niemalże na wyciągnięcie ręki przez zawodników Startu.

Szefowie Enea Astorii mają za to o czym myśleć. Do pewnego momentu beniaminek prezentował się całkiem nieźle, ale pierwszą fazę zakończył czterema porażkami i po 15 meczach ma słaby bilans 5-10, choć do pewnego momentu zapowiadało się na to, że może on być dużo lepszy.

Enea Astoria Bydgoszcz - Start Lublin 75:104 (21:29, 20:28, 11:23, 23:24)

Enea Astoria: Chyliński 17, Zębski 16 (10 zb.) Clyburn 12, Michał Nowakowski 6, Walton 6, Kemp 5 (11 zb.), Frąckiewicz 4, Krasuski 3, Aleksandrowicz 2, Marcin Nowakowski 2, Szyttenholm 2.

Start: Laksa 23 (5x3), Carter 17, Borowski 14, Lemar 11, Dziemba 9, Jarecki 6, Taylor 6 (10 zb.), Jeszke 5, Pelczar 5, Szymański 5, Grochowski 3.