EBL. Egzekucja w Gdyni, Asseco Arka rozbiła Polpharmę Starogard Gdański

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu:  Leyton Hammonds
PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Leyton Hammonds

Bez niespodzianki i bez emocji w Trójmieście. Faworyzowana Asseco Arka Gdynia bez najmniejszych problemów sięgnęła po dziesiątą wygraną w Energa Basket Lidze, pokonując Polpharmę Starogard Gdański 100:69.

"Farmaceuci", którzy ostatnio wygrali dwa kolejne mecze, tym razem nie mieli nic do powiedzenia. Podopieczni Marka Łukomskiego od początku zepchnięci zostali do głębokiej defensywy.

Gospodarze od początku rzucili się na czasami zupełnie bezbronnego rywala. Strzelaninę zaczął Krzysztof Szubarga, a Arka już po pierwszej kwarcie prowadziła 31:15.

W tej części Polpharma wykorzystała zaledwie 3 z 16 rzutów z gry (18 procent, w całym meczu 36 procent), a jedynym jasnym punktem był Martynas Paliukenas.

Zobacz także. EBL. Anwil Włocławek zdobył Toruń, kapitalna seria Ricky'ego Ledo złamała mecz ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: 33 lata, a ciało nastoletniej modelki. Pochodzi z Polski

Przemysław Frasunkiewicz swobodnie rotował pełnym składem. Na nowo też budował pewność siebie Phila Greene'a IV, który wraca na dobre do składu i meczowej rotacji - w poniedziałek spędził na parkiecie niemal 20 minut, zaliczył 15 "oczek" i wykorzystał m.in. 4 z 8 rzutów zza łuku.

"Trójki" były zresztą największą zmorą defensywy "Farmaceutów". Gospodarze trafiali niemal jak w transie - w całym meczu zaaplikowali rywalom aż 18 takich rzutów przy 48-procentowej skuteczności.

W końcówce pierwszej połowy Polpharma zmniejszyła straty do 13 "oczek", ale gdynianie szybko wyprowadzili serię ciosów, którymi okazały się cztery rzuty zza łuku i zapędy przyjezdnych w mgnieniu oka zgasły.

Po przerwie Arka spokojnie kontrolowała wynik, a na finiszu zdołała jeszcze zaliczyć "setkę". W ekipie Frasunkiewicza każdy zawodnik zaliczył punkty, a czterech graczy miało dwucyfrowy dorobek - to o jednego mniej, niż w drużynie przeciwnej.

Polpharma musiała radzić sobie bez Daniela Gołębiowskiego, a duże problemy ze skutecznością miał Jonathan Williams (3/13 z gry). Bez tego ciężko było o jakkolwiek lepszy wynik w Gdyni na tle tak dobrze dysponowanego rzutowo rywala.

Asseco Arka Gdynia - Polpharma Starogard Gdański 100:69 (31:15, 24:15, 25:22, 20:17)

Asseco Arka: Phil Greene 15, Krzysztof Szubarga 15, Josh Bostic 13, Ben Emelogu 10, Bartłomiej Wołoszyn 9, Leyton Hammonds 7, Dariusz Wyka 7 (10 zb), Adam Hrycaniuk 4, Wojciech Czerlonko 7, Devonte Upson 4, Grzegorz Kamiński 4, Marcin Malczyk 3.

Polpharma: Martynas Paliukenas 17, Paweł Dzierżak 16, Jonathan Williams 10, Isaiah Wilkins 10, Brett Prahl 8, Jakub Motylewski 6, Aleksander Załucki 0, Szymon Urbański 0.