EBL. Defensywa Stelmetu wybija basket z głów rywali. GTK zderzyło się ze ścianą

W starciu dwóch niepokonanych ekip Stelmet Enea BC Zielona Góra pewnie pokonał GTK Gliwice 92:73. Ponownie "robotę" zrobiła defensywa podopiecznych Żana Tabaka. Najlepsza drużyna poprzednich rozgrywek nowe rozpoczęła tak, jak powinna.

Krzysztof Kaczmarczyk
Iffe Lundberg WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Iffe Lundberg
Zielonogórski walec jedzie dalej. Żelazna defensywa, niesamowita intensywność oraz skuteczność na dystansie - Stelmet nie miał problemów z pokonaniem GTK.

Pierwsza kwarta toczona była w niesamowitym tempie - gliwiczanie popełnili w niej aż osiem strat, ale na tablicy wyników był remis. Wszystko zmieniło się po krótkiej przerwie.

Gospodarze mieli dość ganiania za rywalem. Zdecydowanie wzmocnili obronę, a rywale po prostu się z nią zderzyli. Przez pierwsze pięć minut drugiej części zdobyli zaledwie dwa "oczka". Stelmet z kolei parł do przodu i w pewnym momencie prowadził nawet 46:28.

Gliwiczanie mordowali się nieziemsko i z każdą kolejną minutą było widać, jak uchodzi z nich powietrze, a rośnie frustracja. Gdy podopieczni Żana Tabaka zaliczyli serię czterech "trójek" z rzędu, było już 64:37. Światełko w tunelu dla GTK pojawiło się w momencie, gdy "otworzył" się Josh Perkins. Run 10:0 pozwolił odrobić nieco strat.

Na więcej już Stelmet nie pozwolił - ważne rzuty trafiał kapitalnie dysponowany Iffe Lundberg (27 punktów, m.in. 5/8 z dystansu), a tradycyjnie już w tym sezonie koszmarem rywali zielonogórzan był Marcel Ponitka. W efekcie przewaga faworyta do końca krążyła wokół granicy 20 punktów.

Gliwiczanie, dla których było to niejako wielki test i wyzwanie, przegrali wyraźnie. Pozytywnie wypadł Jordon Varnado (25 punktów i 11 zbiórek), double-double dołożył też Martin Krampelj i na tym trzeba skończyć. Obwodowi GTK nie mogli przejść pierwszej linii obrony. Źle wyglądał przede wszystkim Josh Perkins, a to miało przełożenie na cały zespół, który popełnił aż 20 strat.

Cztery mecze i cztery zwycięstwa - to start Stelmetu Enea BC. Tabak wyciskał z drużyny maksa do samego końca, a jego podopieczni niemal do ostatniej syreny bronili wysoko i agresywnie. Obok defensywy trzeba zwrócić uwagę na 15 "trójek" i 29 asyst.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - GTK Gliwice 92:73 (24:24, 25:7, 24:26, 19:16)

Stelmet Enea BC: Iffe Lundberg 27, Janis Berzins 15, Geoffrey Groselle 14 (11 zb), Daniel Szymkiewicz 11, Marcel Ponitka 10, Filip Put 7, Blake Reynolds 6, Łukasz Koszarek 2, Kacper Porada 0.

GTK: Jordon Varnado 25 (11 zb), Terry Henderson 15, Martin Krampelj 14 (11 zb), Josh Perkins 8, Szymon Szymański 3, Bartosz Majewski 2, Kacper Radwański 2, Mateusz Szlachetka 2, Łukasz Diduszko 2, Daniel Gołębiowski 0.