Suzuki I liga. Zacięty mecz w Prudniku. Double-double Tomasza Nowakowskiego

Zakończyła się 1. kolejka Suzuki I ligi. Koszykarze Pogoni Prudnik wygrali z Elektrobud-Investment ZB Pruszków 58:56. Gospodarzy do sukcesu poprowadził Tomasz Nowakowski. Wygrały też rezerwy Śląska Wrocław z Księżakiem Łowicz (92:88).

Patryk Neumann
Pogoń Prudnik Materiały prasowe / W. Rygorowicz/KS Pogoń Prudnik / Na zdjęciu: Pogoń Prudnik
Znakomicie zaczął Elektrobud-Investment ZB Pruszków. Po 4,5 minuty prowadził 15:2. Pięć punktów zdobył Krystian Tyszka, a sześć "oczek" dołożył Mateusz Szwed. Trener Tomasz Michalak poprosił o przerwę i to pozytywnie podziałało na jego zespół. Jeszcze przed końcem pierwszej kwarty było 15:16. Dla Pogoni po cztery punkty rzucili w tym fragmencie Tomasz Nowakowski, Wojciech Pisarczyk i Karol Kutta.

Na początku kolejnej odsłony goście odskoczyli na 23:16, ale nie utrzymali prowadzenia i po 20 minutach lepsza była Pogoń (33:29). Gospodarze poszli za ciosem, bo dobrze dysponowany był Nowakowski. Po jego trafieniach było 40:32. Tym razem serią dziewięciu punktów odpowiedzieli pruszkowianie i o zwycięstwie miała rozstrzygnąć ostatnia kwarta.

Czwartą kwartę od siedmiu punktów z rzędu zaczął Grzegorz Mordzak. Później "trójkę" dołożył Stanferd Sanny i było 54:46. Pruszkowianie lepiej finiszowali, ale tych strat już nie odrobili, przegrywając ostatecznie 56:58. Rzut na zwycięstwo miał Adrian Suliński, który wrócił po latach do drużyny z Mazowsza, a poprzedni sezon spędził w Prudniku. Nie był to jednak udany powrót i to nie tylko ze względu na ostatnią akcję, a cały występ (0/7 z gry). Również 0/7 miał January Sobczak, a Roman Janik 1/6. Pomimo nieskuteczności czołowych koszykarzy Elektrobud-Investment ZB był do końca w grze o zwycięstwo.

Pruszkowianie trafili tylko 32 proc. rzutów z gry, przy 38 proc. gospodarzy. Wśród przyjezdnych wyróżniało się trzech graczy. Mateusz Szwed zdobył 19 punktów (8/9 za dwa) i miał dziewięć zbiórek, Krystian Tyszka miał 15 punktów (5/6) i siedem zbiórek, a Michał Kierlewicz był najbardziej wszechstronny - 15 punktów, siedem zbiórek i osiem asyst. W Pogoni wyraźnym liderem był Tomasz Nowakowski. Do 20 punktów dołożył 11 zbiórek. Karol Kutta miał osiem punktów, dziewięć zbiórek i sześć asyst.

Do ostatnich sekund ważyły się również losy drugiego niedzielnego meczu. TBS WKS Śląsk II Wrocław po zdecydowanie bardziej ofensywnym spotkaniu wygrał z Księżakiem Łowicz 92:88. Goście zaczęli od prowadzenia 21:11. Szybko dali się jednak dogonić i ponownie odskoczyli w drugiej kwarcie na siedem "oczek".

Kluczowy mógł okazać się przełom drugiej i trzeciej kwarty. Księżak przegrał ten fragment 3:25 i do rezerw Śląska tracił 16 punktów (47:63). Goście ponownie zerwali się do walki i wyszli nawet na prowadzenie 75:74. "Trójki" na wagę zwycięstwa trafili Kacper Gordon oraz Maksymilian Zagórski. W końcówce odpowiedział jeszcze Arkadiusz Kobus jednak rezultat na linii rzutów wolnych ustalił Aleksander Leńczuk.

Gospodarze trafili 9/29 prób z dystansu, a ich rywale 5/19. Wykorzystali również o cztery rzuty wolne więcej i mieli przewagę w zbiórkach (42:33). Mimo tego wygrali nieznacznie. Najistotniejsze jednak dla wrocławskiego klubu, że ról liderów drużyny mogą uczyć się młodzi koszykarze, którzy zbierają doświadczenie w Energa Basket Lidze, ale w pierwszej ekipie Śląska grają zdecydowanie krócej.

Dobrym przykładem był w tym meczu Kacper Gordon, który w 29,5 minuty zdobył 22 punkty i rozdał siedem asyst. Maksymilian Zagórski miał osiem punktów i sześć zbiórek, Jan Wójcik siedem punktów i osiem zbiórek, a Szymon Tomczak osiem punktów i siedem zbiórek.

Wyniki niedzielnych spotkań 1. kolejki Suzuki I ligi:

Pogoń Prudnik - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 58:56 (15:19, 18:10, 11:13, 14:14)

Pogoń: Nowakowski 20, Kutta 8, Mordzak 8, Pisarczyk 8, Sanny 6, Garwol 3, Madziar 3, Mroczek-Truskowski 2, Kapuściński 0, Motel 0.

Elektrobud-Investment ZB: Szwed 19, Kierlewicz 15, Tyszka 15, Czosnowski 3, Janik 3, Pawlak 1, Czemerys 0, Drewniak 0, Sobczak 0, Suliński 0.

TBS Śląsk II Wrocław - KS Księżak Łowicz 92:88 (25:27, 27:18, 18:21, 22:22)

TBS WKS Śląsk II: Gordon 22, Żeleźniak 16, Leńczuk 13, Tomczak 8, Zagórski 8, Bożenko 7, Wójcik 7, Marchewka 6, Góreńczyk 5, Walski 0.

KS Księżak: Stopierzyński 17, Kobus 16, Fatz 15, Grod 14, Bodych 8, Kucharek 8, Leszczyński 8, Jakubiak 2, Kramarz 0.