Suzuki I liga. Pogromy na inaugurację. Rawlplug Sokół i WKK pokazały swoją siłę

Od dwóch jednostronnych spotkań rozpoczęły się rozgrywki Suzuki I ligi. Pierwszym liderem zostali koszykarze Rawlplug Sokoła Łańcut, którzy pokonali na wyjeździe Zetkamę Doral Nysa Kłodzko 95:52.

Patryk Neumann
Tomasz Niedbalski Materiały prasowe / WKK Wrocław / Na zdjęciu: Tomasz Niedbalski
Rawlplug Sokół Łańcut zbudował ponownie bardzo silny zespół, ale czy ktoś spodziewał się tak wysokiego zwycięstwa na zawsze trudnym terenie w Kłodzku? Zetkama Doral Nysa zaczęła od prowadzenia 4:0. Kolejne minuty pierwszej kwarty przegrała jednak 2:20. Była również słabsza w każdej z pozostałych odsłon. Obie drużyny popełniły po 18 strat. Goście mieli jednak 28 asyst i trafili niesamowite 18/30 rzutów za trzy punkty (gospodarze 4/22). Po cztery takie próby wykorzystali Bartłomiej Karolak oraz Filip Małgorzaciak.

Trochę mniej efektowne zwycięstwo odnieśli typowani również do miejsca w czołówce wrocławianie. WKK pokonał Deckę Pelplin 93:77. Goście szybko osiągnęli wyraźną przewagę, bo po pierwszej kwarcie prowadzili 33:15. Beniaminek zniwelował różnicę wygrywając końcówkę meczu 26:11.

Dla WKK 20 punktów rzucił Michał Jędrzejewski (8/12 z gry). Piotr Niedźwiedzki zaczął sezon od 13 "oczek" i ośmiu zbiórek. Dla gospodarzy Paweł Dzierżak uzyskał 23 punkty i rozdał 10 asyst, a Marcin Dutkiewicz miał 14 "oczek" i 11 zbiórek. Doświadczony skrzydłowy trafił 4/7 rzutów z dystansu, ale nie wykorzystał żadnej z ośmiu prób za dwa punkty.

Nie potknął się też inny z faworytów. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk wygrali w Krośnie z Miastem Szkła 78:68. Gospodarze trafili tylko 2/12 prób z dystansu, a goście 9/23. Przyjezdni mieli też o dziewięć zbiórek więcej. Udany powrót do ekipy ze Słupska miał Hubert Pabian - 15 punktów (6/8 z gry) i sześć zbiórek. Piotr Śmigielski dołożył 14 "oczek" (6/16), sześć zbiórek oraz cztery asysty. Adrian Kordalski miał 14 punktów, osiem zbiórek i sześć asyst, a Błażej Kulikowski uzyskał 13 punktów i pięć zbiórek.

Trudniejszą przeprawę miał Górnik Trans.eu Wałbrzych. Goście świetnie zaczęli (25:11), ale Energa Kotwica Kołobrzeg ambitnie ich goniła przegrywając ostatecznie 85:91. Gospodarze mieli więcej zbiórek (48:37), ale popełnili 15 strat przy siedmiu rywali.

Trener Łukasz Grudniewski miał znakomitego Krzysztofa Jakóbczyka - 29 punktów (12/19 z gry), po cztery zbiórki i asysty oraz trzy przechwyty. Wspierał go Maciej Bojanowski - 21 punktów (8/11) i osiem zbiórek. Po drugiej stronie najlepsi byli rezerwowi. Szymon Pawlak zdobył 22 punkty (8/8 za dwa) i miał dziewięć zbiórek, a Aleksander Załucki dołożył 17 "oczek". Z podstawowych koszykarzy osiem asyst rozdał Norbert Kulon.

Największych emocji dostarczył mecz w Tychach, gdzie GKS po dogrywce wygrał z Weegree AZS Politechniką 78:75. Wcześniej gospodarze roztrwonili 21 punktów przewagi, bo na początku trzeciej kwarty prowadzili nawet 50:29. Do dogrywki trafieniem za trzy punkty doprowadził Adam Brenk, ale ostatnie słowo należało do GKS-u, a wynik na linii rzutów wolnych ustalił Radosław Trubacz. W zespole gospodarzy double-double skompletował Przemysław Wrona - 12 punktów i 11 zbiórek.

Pojedynek beniaminków niespodziewanie lepiej rozpoczęła Wisła Chemart Kraków (31:16). Finisz należał jednak do Dzików Warszawa, które wygrały 84:62. Gospodarze ostatnią kwartę zwyciężyli aż 23:4, a przez cztery końcowe minuty zdobyli 14 punktów z rzędu. Najlepszym strzelcem Dzików był Piotr Pamuła. Koszykarz wracający po latach do Suzuki I ligi trafił 8/18 prób z gry. Karol Dębski miał 14 punktów i dziewięć zbiórek, a Grzegorz Grochowski uzyskał osiem punktów, dziewięć zbiórek i sześć asyst.

Wyniki sobotnich spotkań 1. kolejki Suzuki I ligi:

Decka Pelplin - WKK Wrocław 77:93 (15:33, 20:21, 16:27, 26:12)

Decka: Paweł Dzierżak 23, Dutkiewicz 14, Chudy 13, Madray 9, Kamiński 6, Sączewski 5, Wojciech Dzierżak 3, Komenda 2, Pietras 2, Burczyk 0, Góralczyk 0, Kamrowski 0.

WKK: Jędrzejewski 20, Sitnik 15, Prostak 14, Niedźwiedzki 13, Kiwilsza 10, Uberna 8, Rutkowski 7, Patoka 4, Koelner 2, Matusiak 0, Woźniakiewicz 0, Żebrok 0.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Rawlplug Sokół Łańcut 52:95 (6:20, 14:23, 13:24, 19:28)

Zetkama Doral Nysa: Ochońko 11, Bartkowiak 10, Nowicki 6, Kowalski 5, Nowakowski 5, Krakowczyk 4, Wojciechowski 4, Krawiec 3, Dawdo 2, Weiss 2, Krajniewski 0, Szymański 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 20, Fraś 16, Karolak 16, Czerwonka 12, Majka 11, Pełka 6, Klima 5, Zaguła 5, Kulikowski 4, Inglot 0, Strzępek 0.

Dziki Warszawa - TS Wisła Chemart Kraków 84:62 (14:24, 25:21, 22:13, 23:4)

Dziki: Pamuła 21, Dębski 14, Gospodarek 14, Koźluk 10, Grochowski 8, Piliszczuk 8, Nowerski 7, Krefft 2, Wojtyński 0, Zozuń 0.

Wisła Chemart: Włodarczyk 11, Zgłobicki 9, Gorgoń 8, Rajewicz 8, Żaczek 8, Maj 6, Bogdanowicz 5, Czyż 4, Chrabota 3, Krakowiak 0, Skubiński 0.

Miasto Szkła Krosno - Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk 68:78 (17:13, 17:28, 14:20, 20:17)

Miasto Szkła: Wieloch 14, Ciechociński 11, Czujkowski 11, Krzywdziński 10, Ciesielski 9, Żmudzki 6, Szwedo 3, Oczkowicz 2, Szczypiński 2.

Grupa Sierleccy-Czarni: Pabian 15, Kordalski 14, Śmigielski 14, Kulikowski 13, Pieloch 8, Wątroba 8, Długosz 6, Słupiński 0.

GKS Tychy - Weegree AZS Politechnika Opolska 78:75 (22:7, 20:22, 17:21, 10:19, d. 9:6)

GKS: Woroniecki 16, Trubacz 15, Wrona 12, Stryjewski 11, Mąkowski 10, Śpica 7, Karpacz 5, Grochowski 2, Ziaja 0.

Weegree AZS Politechnika: Brenk 14, Jodłowski 13, Szymański 13, Wilk 13, Kaczmarzyk 6, Krajewski 6, Skiba 5, Piszczatowski 4, Jankowski 1, Lewiński 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - Górnik Trans.eu Wałbrzych 85:91 (17:26, 21:20, 23:21, 24:24)

Energa Kotwica: Pawlak 22, Załucki 17, Robak 13, Kulon 10, Wyszkowski 10, Struski 5, Kruszczyński 3, Sadło 3, Marek 2, Daszke 0, Stawiak 0.

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 29, Bojanowski 21, Kamiński 14, Zywert 9, Wróbel 6, Koperski 5, Malesa 4, Ratajczak 3.