Suzuki I liga. Pogromy w Wałbrzychu, Kłodzku i Łowiczu. Liderzy znokautowali rywali

Od wysokich zwycięstw faworytów rozpoczęła się 13. kolejka Suzuki I ligi. Koszykarze Górnika Trans.eu Wałbrzych wygrali z Miastem Szkła Krosno aż 97:68. W podobnych rozmiarach (98:70) poradziła sobie w Kłodzku Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk.

Patryk Neumann
koszykarze Górnika Transeu Wałbrzych Materiały prasowe / PTG Sokół Łańcut/Sebastian Maślanka / Na zdjęciu: koszykarze Górnika Trans.eu Wałbrzych
Z równolegle odbywających się spotkań drużyn, które prowadziły w tabeli z bilansem 10-2 ciekawiej zapowiadał się mecz w Wałbrzychu. Ostatecznie było to jednak dość jednostronne widowisko, choć goście z Krosna bez podstawowego rozgrywającego na parkiecie, Piotra Wielocha, zaczęli od prowadzenia 13:7. Później jednak stracili 13 punktów z rzędu, a po serii 24:3 byli w sporych opałach, tracąc do Górnika Trans.eu 16 "oczek".

Miasto Szkła na początku trzeciej kwarty zbliżyło się jeszcze na 40:47. Później jednak traciło dystans aż rozsypało się zupełnie, pozwalając gospodarzom odskoczyć nawet na 32 punkty. Kluczowe znaczenie miały trafienia z dystansu - Górnik Trans.eu 14/30, a Miasto Szkła 4/19. Inne elementy, poza mniejszą liczbą strat, również nie wypadły korzystnie dla gości.

Ponownie nie do zatrzymania był Krzysztof Jakóbczyk, który zdobył 27 punktów (7/9 za trzy). Potężne double-double skompletował Damian Cechniak - 11 punktów i 16 zbiórek, a dziewięć asyst rozdał Kamil Zywert. Dla gości 17 punktów (6/9 z gry) i sześć zbiórek uzyskał Alan Czujkowski.

Nie mogło być niespodzianki w meczu lidera z zespołem, który w 11 wcześniejszych meczach tego sezonu nie odniósł zwycięstwa. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk wygrali w Kłodzku 98:70. Goście zaczęli od mocnego uderzenia i prowadzenia 19:5. Zetkama Doral Nysa odpowiedziała serią dziewięciu punktów. Później gospodarze starali się gonić przeciwnika, a w trzeciej kwarcie zbliżyli się nawet na pięć "oczek".

Ostatnią kwartę przegrali jednak 13:30. Największa różnica była w zbiórkach (47:20). Dla gości 21 punktów i siedem zbiórek uzyskał Dawid Słupiński, który trafił 8/9 prób z gry. Damian Pieloch dołożył 17 punktów (5/10 za trzy), a Piotr Śmigielski 13 i dziewięć zbiórek. Dla gospodarzy 18 "oczek" (4/7 za trzy) uzyskał Tomasz Ochońko.

Najwyższe zwycięstwo w sobotę odniósł Rawlplug Sokół Łańcut. Mecz w Łowiczu również zapowiadał się ciekawie, ale skończył się tryumfem gości aż 101:64. Ekipa z Podkarpacia potwierdziła powrót do wysokiej formy, ale we wcześniejszej części sezonu poniosła spore straty i dopiero przebija się do górnej połowy tabeli. W Łowiczu kolosalna była różnica w rzutach za trzy punkty - Rawlplug Sokół 16/31, a Księżak 5/13. Do tego gospodarze popełnili 22 straty przy 16 przeciwnika.

Dziki Warszawa w debiucie nowego trenera, Pawła Turkiewicza, pokonały Weegree AZS Politechnikę Opolską 98:88. Zdecydowała o tym druga połowa. Paweł Krefft zdobył 19 punktów i rozdał pięć asyst. Piotr Pamuła dołożył 18 "oczek", a 16 punktów i 12 zbiórek to dorobek skutecznego Patryka Nowerskiego (8/10 z gry). Dla gości 18 punktów i pięć asyst uzyskał Adam Brenk.

Energa Kotwica prowadziła z Decką Pelplin 47:30. Goście zdołali odpowiedzieć jeszcze świetną trzecią kwartą (23:11), ale ostatecznie przegrali w Kołobrzegu 72:80. Gospodarze trafili 13/30 prób z dystansu. Mieli też wyraźną przewagę w zbiórkach (47:30), a ich największą słabością było 16 strat przy dziewięciu przeciwnika. Znakomite double-double osiągnął koszykarz Energa Kotwicy. Filip Struski zdobył 21 punktów (7/9 za trzy) i miał 13 zbiórek w obronie.

Pogoń doczekała się pierwszego wyjazdowego zwycięstwa. Drużyna z Prudnika wygrała z Wisłą Chemart Kraków 84:76. Goście prowadzili od początku, a w końcówce trzeciej kwarty mieli nawet 21 punktów przewagi. Kluczowy okazał się doświadczony tercet. Grzegorz Mordzak zdobył 22 punkty i rozdał cztery asysty. Po 17 "oczek" dołożyli Wojciech Pisarczyk, który miał też dziewięć zbiórek oraz Tomasz Nowakowski. Dla Wisły Chemart 24 punkty i sześć zbiórek uzyskał Michał Chrabota.

Wyniki sobotnich spotkań 13. kolejki Suzuki I ligi:

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk 70:98 (14:19, 18:21, 25:28, 13:30)

Zetkama Doral Nysa: Ochońko 18, Nowakowski 16, Kowalski 14, Nowicki 10, Wojciechowski 10, Weiss 2, Dawdo 0, Krajniewski 0, Rogalewski 0, Szymański 0.

Grupa Sierleccy-Czarni: Słupiński 21, Pieloch 17, Śmigielski 13, Kulikowski 11, Kordalski 10, Pabian 9, Długosz 6, Przyborowski 6, Kurpisz 3, Kopciński 2.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Miasto Szkła Krosno 97:68 (31:16, 16:22, 21:11, 29:19)

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 27, Koperski 18, Bojanowski 14, Cechniak 11, Malesa 9, Ratajczak 8, Durski 6, Wróbel 2, Zywert 2, Warmiłło 0.

Miasto Szkła: Czujkowski 17, Ciechociński 15, Żmudzki 12, Szczypiński 10, Ciesielski 6, Oczkowicz 4, Szwedo 2, Jankowski 1, Krzywdziński 1.

KS Księżak Łowicz - Rawlplug Sokół Łańcut 64:101 (14:23, 15:29, 17:22, 18:27)

Księżak: Stopierzyński 18, Fatz 12, Grod 10, Bodych 9, Świderski 7, Kobus 6, Jakubiak 2, Dylik 0, Kramarz 0, Włuczyński 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 20, Karolak 16, Zaguła 15, Jankowski 11, Czerwonka 10, Fraś 9, Pełka 8, Klima 4, Kulikowski 4, Majka 4.

TS Wisła Chemart Kraków - Pogoń Prudnik 76:84 (11:26, 21:16, 16:24, 28:18)

Wisła Chemart: Chrabota 24, Żaczek 17, Maj 10, Rajewicz 8, Bogdanowicz 6, Zgłobicki 5, Gorgoń 3, Włodarczyk 3, Czyż 0, Krakowiak 0, Wojciechowski 0.

Pogoń: Mordzak 22, Nowakowski 17, Pisarczyk 17, Mroczek-Truskowski 8, Garwol 5, Kutta 5, Madziar 4, Sanny 4, Kapuściński 2.

Energa Kotwica Kołobrzeg - Decka Pelplin 80:72 (27:22, 20:10, 11:23, 22:17)

Energa Kotwica: Struski 21, Kulon 15, Pawlak 13, Wyszkowski 10, Robak 8, Marek 4, Wątroba 3, Sadło 2, Stankowski 2, Stawiak 2, Kruszczyński 0.

Decka: Paweł Dzierżak 19, Pawłowski 12, Dutkiewicz 9, Pietras 9, Burczyk 7, Madray 7, Majewski 5, Sączewski 2, Załucki 2, Wojciech Dzierżak 0, Gonzalez 0.

Dziki Warszawa - Weegree AZS Politechnika Opolska 98:88 (21:23, 27:25, 24:19, 26:21)

Dziki: Krefft 19, Pamuła 18, Nowerski 16, Wojtyński 13, Grochowski 10, Gospodarek 9, Tokarski 8, Dębski 5, Koźluk 0, Marchoff 0.

Weegree AZS Politechnika: Brenk 18, Jankowski 15, Kaczmarzyk 15, Wilk 11, Szymański 10, Krajewski 6, Jodłowski 5, Piszczatowski 4, Skiba 4.