Suzuki I liga. Pokaz siły Górnika Trans.eu i Rawlplug Sokoła. Trudna przeprawa Grupy Sierleccy-Czarnych

Od bardzo jednostronnego meczu rozpoczęły się play-offy w Suzuki I lidze. Koszykarze Górnika Trans.eu Wałbrzych rozbili Weegree AZS Politechnikę Opolską aż 103:67. Najtrudniejszą przeprawę miał w sobotę najlepszy zespół rundy zasadniczej.

Patryk Neumann
Górnik Transeu Wałbrzych Materiały prasowe / Dawid Wójcikowski / Na zdjęciu: Górnik Trans.eu Wałbrzych
Pojedynek drugiej z siódmą drużyną rundy zasadniczej nie zapowiadał się na aż tak jednostronny. Faworyt wygrał wszystkie kwarty. Gospodarze zaczęli od mocnego uderzenia (11:0). W końcówce pierwszej kwarty prowadzili 30:9. Weegree AZS Politechnika odpowiedziała serią siedmiu punktów, ale nie wróciła do rywalizacji o zwycięstwo.

Po 20 minutach było wszystko jasne (57:31). Górnik Trans.eu trafił w tej części znakomite 15/20 prób za dwa i 7/14 za trzy punkty. W całym spotkaniu koszykarze prowadzeni przez trenera Łukasza Grudniewskiego mieli 13/31 w rzutach z dystansu, a ich rywale 6/17. Poważna różnica była również w stratach (9:20) na niekorzyść ekipy z Opola.

Znakomity mecz rozegrał Krzysztof Jakóbczyk. Lider Górnika Trans.eu zdobył 18 punktów, ale na parkiecie spędził tylko 19 minut. Trafił 7/8 prób z gry, a 14 "oczek" uzyskał już w pierwszej kwarcie. Ważną postacią był też Kamil Zywert - 11 punktów i siedem asyst. Dla Weegree AZS Politechniki 17 "oczek" i sześć zbiórek uzyskał Artur Łabinowicz.

Bardziej w Łańcucie powalczył GKS Tychy, ale skończyło się wysoką porażką z Rawlplug Sokołem (68:93). Gospodarze byli kapitalnie dysponowani. Trafili 17/34 prób za trzy punkty. Mniej rzucali z półdystansu i spod kosza (15/26). Goście byli bezbłędni w rzutach wolnych (9/9). W tym elemencie Rawlplug Sokół ma trochę do poprawy (12/21). GKS popełnił jednak 19 strat przy 11 przeciwnika.

Filip Małgorzaciak w 23 minuty zdobył 22 punkty (4/7 za trzy). Michał Jankowski na parkiecie spędził 18 minut. W tym czasie był bezbłędny pięciokrotnie trafiając z dystansu. W GKS-ie najwięcej punktów (16), zbiórek (siedem) i asyst (pięć) miał Filip Stryjewski.

Niespodziewanie najbardziej wyrównany był pojedynek pierwszej z ósmą drużyną rundy zasadniczej. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk wygrali z Elektrobud-Investment ZB Pruszków 90:82. Drużyna, która w tym sezonie jeszcze nie przegrała u siebie do końca musiała walczyć o obronę twierdzy, bo nie potrafiła utrzymać wypracowanej przewagi.

Po pierwszej kwarcie było 28:16, a w końcówce drugiej 42:29. Nic nie wskazywało na trudną przeprawę. Pruszkowianie zdobyli jednak 10 "oczek" z rzędu i po 20 minutach remisowali 46:46. Kapitalnie skończyli oni również trzecią kwartę odrabiając osiem punktów straty.

Podobna sytuacja powtórzyła się na początku decydującej odsłony, ale końcówka meczu należała do ekipy prowadzonej przez trenera Mantasa Cesnauskisa. Elektrobud-Investment ZB trafił 10 "trójek" przy siedmiu Grupy Sierleccy-Czarnych. Pruszkowianie popełnili jednak 16 strat, a ich przeciwnik tylko dziewięć.

Damian Pieloch zdobył dla gospodarzy 19 punktów, a 18 "oczek" i siedem zbiórek miał Dawid Słupiński. Blisko triple-double był Adrian Kordalski - 14 punktów, 10 asyst i osiem zbiórek. Po drugiej stronie aż 24 punkty rzucił Adrian Suliński (6/9 za trzy). Wszechstronny Michał Kierlewicz dołożył 17 "oczek", 10 zbiórek, sześć asyst i cztery przechwyty.

Ciekawie było też we Wrocławiu, gdzie WKK pokonał Miasto Szkła Krosno 84:77. Po wyrównanej pierwszej kwarcie (24:22) w kolejnych odsłonach odskoczyli gospodarze, którzy pięć minut przed końcem meczu prowadzili nawet 79:61. Goście zdołali zbliżyć się na siedem "oczek", ale szansy na wyjazdowe zwycięstwo muszą poszukać w niedzielę.

WKK popełnił 18 strat przy 13 Miasta Szkła. Gospodarze mieli jednak wyraźną przewagę w zbiórkach (51:35). Double-double skompletowali: Piotr Niedźwiedzki (20 punktów, 12 zbiórek) i Jakub Patoka (11 "oczek" i 14 zbiórek). Skrzydłowy rozdał też pięć asyst. W drużynie z Krosna 12 punktów i 16 zbiórek uzyskał Maciej Żmudzki, a najlepszym strzelcem z 19 punktami był Dariusz Oczkowicz.

Wyniki sobotnich spotkań play-off Suzuki I ligi (do trzech zwycięstw):

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Weegree AZS Politechnika Opolska 103:67 (30:11, 27:20, 21:14, 25:22)

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 18, Bojanowski 12, Durski 12, Zywert 11, Wróbel 10, Koperski 9, Cechniak 8, Malesa 8, Ratajczak 8, Ochońko 4, Makarczuk 3.

Weegree AZS Politechnika: Łabinowicz 17, Jodłowski 15, Szymański 13, Kaczmarzyk 8, Brenk 5, Krajewski 4, Piszczatowski 3, Jankowski 2, Lewiński 0, Skiba 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Górnika Trans.eu

Rawlplug Sokół Łańcut - GKS Tychy 93:68 (26:17, 21:17, 16:16, 30:18)

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 22, Jankowski 15, Fraś 13, Pełka 10, Zaguła 10, Czerwonka 7, Karolak 7, Majka 4, Kulikowski 3, Noga 2, Inglot 0.

GKS: Stryjewski 16, Woroniecki 13, Wrona 11, Kędel 7, Grochowski 6, Trubacz 6, Śpica 5, Mąkowski 2, Ziaja 2, Karpacz 0, Wspaniały 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Rawlplug Sokoła

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 90:82 (28:16, 18:30, 22:22, 22:14)

Grupa Sierleccy-Czarni: Pieloch 19, Słupiński 18, Śmigielski 15, Kordalski 14, Pabian 10, Kurpisz 6, Musiał 6, Kulikowski 2, Długosz 0, Przyborowski 0.

Elektrobud-Investment ZB: Suliński 24, Kierlewicz 17, Janik 16, Szwed 13, Tyszka 10, Sobczak 2, Czosnowski 0, Drewniak 0, Pawlak 0, Proczek 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Grupy Sierleccy-Czarnych

WKK Wrocław - Miasto Szkła Krosno 84:77 (24:22, 19:12, 21:19, 20:24)

WKK: Niedźwiedzki 20, Koelner 15, Jędrzejewski 14, Sitnik 11, Patoka 11, Rutkowski 8, Prostak 3, Matusiak 2, Grzeliński 0, Uberna 0.

Miasto Szkła: Oczkowicz 19, Szczypiński 14, Wieloch 13, Czujkowski 12, Żmudzki 12, Ciechociński 5, Ciesielski 2.

Stan rywalizacji: 1-0 dla WKK