Ruszyły play-offy w NBA! Świetnie zaczął je Doncić, zwyciężyła też Wielka Trójka Nets

Już w pierwszym dniu fazy play-off w lidze NBA doszło do niespodzianki. Jest nią na pewno zwycięstwo Dallas Mavericks na terenie Los Angeles Clippers. Przewagę własnego parkietu rywalom odebrali też Portland Trail Blazers.

Patryk Pankowiak
Luka Doncić Getty Images / Harry How / Na zdjęciu: Luka Doncić
Świetnie fazę play-off rozpoczęli Dallas Mavericks, którzy pokonali na wyjeździe Los Angeles Clippers 113:103 i objęli prowadzenie 1-0. Luka Doncić w czwartej kwarcie rzucił tylko jeden punkt, ale w sumie miał ich 31, a ponadto zapisał przy swoim nazwisku 10 zbiórek i 11 asyst.

22-latek trafił 5 na 11 rzutów za trzy i zakończył spotkanie z najlepszym w swoim zespole wskaźnikiem +19. Grał jak prawdziwy lider. - Wygraliśmy mecz. Tylko to się dla mnie liczy - mówił później w rozmowie z mediami Doncić.

To nie był dzień Clippers, którzy umieścili w koszu zaledwie 11 na 40 prób dystansowych. Zawodzili w tym elemencie zarówno Kawhi Leonard (1/6 za trzy), jak i Paul George (2/8 za trzy). Ten pierwszy w 41 minut wywalczył 26 punktów, 10 zbiórek, pięć asyst i cztery przechwyty, a PG13 uzbierał 23 "oczka", ale koszykarzom Clippers brakowało skuteczności.

Jeszcze na trzy minuty przed końcem meczu był remis (100:100). Wtedy za trzy przymierzył Dorian Finney-Smith, a w następnym posiadaniu bardzo ważne dwa rzuty wolne przestrzelił skrzydłowy drużyny z Miasta Aniołów, Marcus Morris. Bezbłędny na linii był za to Kristaps Porzingis, a Tim Hardaway Jr. skuteczną akcją doprowadził do wyniku 107:100 i było po wszystkim.

Udanie w play-offach zadebiutowało wielkie trio Brooklyn Nets i to przy akompaniamencie blisko 15 tysięcy kibiców, którzy weszli w sobotę do hali Barclays Center. Kevin Durant zdobył 32 punkty i 12 zbiórek, Kyrie Irving miał 29 "oczek", a James Harden flirtował z triple-double (21 punktów, dziewięć zbiórek, osiem asyst, cztery przechwyty).

Boston Celtics schodzili do szatni z sześciopunktowym zapasem (53:47), ale po zmianie stron podopieczni Steve'a Nasha wrzucili wyższy bieg i zdominowali wydarzenia na parkiecie. Trzecia partia zakończyła się wynikiem 31:20, czwarta 26:20, a cały mecz 104:93.

- Uważam, że daliśmy dobre show. Musimy to zrobić jeszcze trzy razy w tej serii - komentował podczas wideokonferencji z dziennikarzami Irving, Wielka Trójka zdobyła 28 z 31 punktów Brooklyn Nets w trzeciej kwarcie. U Bostończyków 22 "oczka" zanotował Jayson Tatum, ale skrzydłowy wykorzystał tylko 6 na 20 oddanych rzutów z pola.

Portland Trail Blazers już w pierwszym meczu odebrali przewagę własnego parkietu trzecim po sezonie zasadniczym Denver Nuggets. Szalał Damian Lillard, który zaaplikował rywalom 34 punkty i miał 13 asyst, trafiając 5 na 12 rzutów za trzy. Gospodarze, osłabieni brakiem kontuzjowanego Jamala Murraya, przegrali drugą połowę 48:65, a w sumie 109:123. Nikola Jokić robił, co mógł (34 punkty, 16 zbiórek), ale to nie wystarczyło.

Wyniki:

Milwaukee Bucks - Miami Heat 109:107 po dogrywce (22:24, 31:26, 27:28, 19:21, 10:8)
(Middleton 27, Antetokounmpo 26, Holiday 20 - Dragić 25, Robinson 24, Butler 17)

Stan serii: 1-0 dla Bucks

Los Angeles Clippers - Dallas Mavericks 103:113 (20:33, 25:27, 25:26, 23:27)
(Leonard 26, George 23, Batum 11, Rondo 11 - Doncić 31, Hardaway Jr. 21, Finney-Smith 18)

Stan serii: 1-0 dla Mavericks

Brooklyn Nets - Boston Celtics 104:93 (16:21, 31:32, 31:20, 26:20)
(Durant 32, Irving 29, Harden 21 - Tatum 22, Smart 17, Walker 15)

Stan serii: 1-0 dla Nets

Denver Nuggets - Portland Trail Blazers 109:123 (30:35, 31:23, 25:38, 23:27)
(Jokić 34, Porter Jr. 25, Gordon 16 - Lillard 34, McCollum 21, Anthony 18)

Stan serii: 1-0 dla Blazers

Dla jednych narkotyk, dla niego ratunek przed drugim światem. Substancja, która uratowała Lamara Odoma