Stało się! Mistrzowie NBA, Los Angeles Lakers odpadli z fazy play-off!

Los Angeles Lakers nie obronią w tym sezonie mistrzowskiego tytułu. Odpadli z fazy play-off i to już w pierwszej rundzie!

Patryk Pankowiak
koszykarze Los Angeles Lakers Getty Images / Harry How / Na zdjęciu: koszykarze Los Angeles Lakers
Gwiazdor Phoenix Suns, Devin Booker poprowadził drużynę z Arizony do wielkiego zwycięstwa 113:100 w hali Staples Center, które zagwarantowało im również triumf w całej rywalizacji z aktualnymi mistrzami NBA 4-2 i awans do półfinału Konferencji Zachodniej.

Booker rzucił aż 47 punktów, trafiając 15 na 22 oddane rzuty z gry, w tym 8 na 10 za trzy. 24-latek zanotował też 11 zbiórek. Suns brylowali już w pierwszej kwarcie, która zakończyła się wynikiem 36:14, a w dalszej części spotkania przyjezdni wypracowali sobie nawet 29 punktów zaliczki.

Lakers nie byli w stanie odrobić takich strat. Anthony Davis, zmagający się z urazem pachwiny, wrócił do gry, ale spędził na parkiecie zaledwie pięć minut. Kontuzja okazała się zbyt poważna. - Chciałem zrobić wszystko, żeby pomóc swojej drużynie, ale moje ciało się na to nie zgodziło - mówił później w rozmowie z mediami Davis.

W trakcie spotkania kostkę skręcił ponadto rozgrywający Alex Caruso. - Ostatecznie kontuzje, z którymi musieliśmy sobie radzić, odcisnęły zbyt duże piętno - dodawał trener "Jeziorowców", Frank Vogel.

LeBron James w 41 minut rzucił 29 punktów, miał też dziewięć zbiórek oraz siedem asyst, ale nie zrobił to wrażenia na Suns. Co istotne, Lakers w całym spotkaniu trafili tylko 10 na 35 oddanych rzutów za trzy. James po raz pierwszy w karierze odpadł z fazy play-off w pierwszej rundzie. Dotychczas jego bilans na tym etapie wynosił 14-0.

Denver Nuggets przegrywali już z Portland Trail Blazers 14 punktami w trzeciej kwarcie (75:89), ale przed rozpoczęciem czwartej, decydującej odsłony, wyszli na prowadzenie 101:98. Goście nie dali się złamać i zanotowali wielki zryw, który pozwolił im przejąć inicjatywę w czwartkowym meczu. Ale ta najważniejsza seria punktowa miała dopiero nadejść.

Ostatnie sześć minut spotkania było popisem w wykonaniu podopiecznych Mike'a Malone'a. Nuggets od remisu 108:108 doprowadzili do wyniku 119:108, a finalnie pokonali Blazers 126:115 i zwyciężając w serii 4-2, awansowali do drugiej rundy fazy play-off. Biorąc pod uwagę kontuzję i absencję Jamala Murraya, to spory sukces zespołu z Kolorado.

- Pojechaliśmy tam, żeby walczyć i to właśnie robiliśmy. Nigdy się nie poddajemy. Słowa "poddanie" nie ma w naszym słowniku - mówił później w rozmowie z mediami Serb Nikola Jokić, który zapisał przy swoim nazwisku 36 punktów, osiem zbiórek i sześć asyst. Skrzydłowy Michael Porter dodał do dorobku zespołu 26 "oczek", a 22 punkty miał świetnie dysponowany rezerwowy, Monte Morris.

Damian Lillard nie był już tak genialny, jak w piątym meczu rywalizacji, kiedy trafiał niesamowite rzuty, ale trzeba podkreślić, że Nuggets często go podwajali. "Dame" tym razem wykorzystał 8 na 20 oddanych prób z pola, w tym 3 na 11 za trzy. Gwiazdor Blazers miał 28 punktów i 13 asyst, ale też pięć na 16 strat zespołu.