FIBA Americas - dzień 5: Koniec pierwszej rundy

Mało kto się spodziewał, że po słabym starcie w FIBA Americas Argentynie uda się odbić od dna. A jednak! Albicelestes pierwszą fazę zmagań udało się zakończyć z bilansem dwóch zwycięstw i dwóch porażek. Dzięki czemu w swojej grupie uplasowali się tuż za Brazylią.

Łukasz Brylski

Piąta kolejka gier zakończyła fazę, w której drużyny rywalizowały w dwóch grupach. Ze stawki dziesięciu drużyn odpadły Wenezuela i Wyspy Dziewicze. Reszta ekip (z zaliczonymi meczami z grupowymi rywalami) po dniu przerwy rozpocznie dalszą walkę o cztery miejsca do Turcji. Z

Albicelestes w ostatnim meczu zmierzyli się z faworyzowaną Dominikaną. Spotkanie w Coliseo Roberto Clemente było niezwykle wyrównane. Najwyższe prowadzenie wynosiło sześć punktów (43-37 dla Dominikany po dwóch kwartach). Argentynie w trzeciej kwarcie udało się odrobić większą część strat, to zwiastowało, że w ostatniej odsłonie będzie ogrom emocji.

Podopieczni Jose Toro za sprawą Luisa Scoli szybko stracili swoje prowadzenie. Zawodnik Houston Rockets trafił "trójkę" i było 61-60 dla Argentyny. Riposta rywali była niemalże natychmiastowa. Od tego momentu lekką inicjatywę przejęli koszykarze z Dominikany. Kiedy na niewiele ponad minutę przed końcem meczu trafił Jack Martinez, drużyna trenera Toro prowadziła 74-71 i wydawało się, że zwycięstwo ma w kieszeni. Kilkadziesiąt sekund później Andres Pelussi popisał się skutecznym punktem z dystansu i wyrównał stan meczu. Obydwa zespoły próbowały jeszcze przechylić szalę na swoją stronę, ale bezskutecznie. O wszystkim miała zadecydować dogrywka.

W niej po akcji 2+1 w wykonaniu Ala Horforda Dominikana zdołała odskoczyć na 5 oczek (81-76). W końcowym rozrachunku to nie wystarczyło. Pablo Prigioni i Leonardo Guttierez "trójkami" zniwelowali straty i w głównej mierze dzięki temu Albicelestes mogli świętować zwycięstwo.

W barwach Argentyny kapitalne zawody rozegrał Scola, który uzyskał 30 punktów, zebrał 8 piłek i miał 5 asyst.