Kluczowe przechwyty Mateusza Zębskiego! Astoria zatrzymała rewelacyjnego beniaminka

Stało się. Czarni Słupsk przegrali po raz pierwszy w sezonie! Po znakomitym spotkaniu w Bydgoszczy goście ulegli Astorii 82:86. W ostatniej kwarcie gospodarze odwrócili losy meczu, a w końcówce prym wiódł Mateusz Zębski.

Dawid Siemieniecki
Ryszard Wszołek / Enea Astroria Bydgoszcz materiały prasowe Materiały prasowe / Ryszard Wszołek / Enea Astroria Bydgoszcz / Ryszard Wszołek / Enea Astroria Bydgoszcz materiały prasowe
Pierwsza kwarta pojedynku w Bydgoszczy była iście ofensywnym widowiskiem. Dwoma punktami rozpoczął ją Dorian Szyttenholm, który tego dnia żegnał się z koszykówką. Już wcześniej ogłosił swoje przejście na sportową emeryturę, ale to właśnie przeciwko ekipie ze Słupska zagrał po raz ostatni. Prawdziwe strzelanie rozpoczęło się później.

W zespole gospodarzy najlepiej czuli się Klavs Cavars i Paul Jorgensen, natomiast wśród gości, co nie dziwne, prym wiódł William Garrett, wspierany przez Lewisa Beecha i Kalifa Younga. Obie drużyny wymieniały się ciosami, a wszystko zakończył Jakub Musiał, który trafił niesamowitą trójkę wraz z końcową syreną. Był przy tym jeszcze faulowany, ale dodatkowego rzutu nie trafił, co sprawiło, że po dziesięciu minutach jego ekipa prowadziła 28:26.

W drugiej odsłonie goście kontynuowali swoją dobrą grę i cały czas utrzymywali delikatną przewagę nad bydgoszczanami. Po obu stronach parkietu szalał Young, który świetnie czytał grę, blokował swoich rywali, momentami będąc zaporą nie do przejścia. Gospodarzy przy życiu trzymały dwójkowe akcje niskich graczy z Cavarsem, ale i w tym Grupa Sierleccy Czarni w pewnym momencie się połapali, dzięki czemu to oni prowadzili do przerwy 47:42.

W trzeciej kwarcie Arena Bydgoszcz w końcu miała więcej powodów do zadowolenia. Bydgoszczanie po powrocie na parkiet wrzucili wyższy bieg i zagrali z przysłowiowym zębem. W ataku przebudził się Jorgensen, który w krótkim odstępie czasu trafił dwie trójki. Po drugiej Enea Abramczyk Astoria prowadziła 57:53 i o czas poprosił Mantas Cesnauskis. To był punkt zwrotny tej kwarty.

Goście od tego momentu zagrali z bardzo dużym animuszem i szybko odzyskali prowadzenie, a to za sprawą pary Young-Klassen, wspieranej przez Garretta. Ostatnie słowo należało jednak do Dawida Słupińskiego, który trafiając spod kosza równo z końcową syreną, ustalił wynik po trzydziestu minutach na 68:60 dla swojej drużyny.

Początkowe fragmenty czwartej kwarty nie zapowiadały jednak emocji, których kibice obu ekip finalnie się jednak doczekali. Bydgoszczanie gonili swoich rywali, a wyraźny sygnał do ataku dali Jakub Nizioł oraz Dominykas Domarkas. Pierwszy z nich przypomniał sobie, jak bardzo lubi - i przede wszystkim potrafi - wysoko latać, natomiast drugi dobrze konstruował akcje w ataku, dzięki czemu na 26 sekund przed końcem "Asta" przegrywała tylko 81:82.

Wtedy stała się rzecz wprost niesłychana. Słupszczanie, wybijający piłkę zza linii końcowej, oddali ją wprost w ręce Mateusza Zębskiegp, a ten wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie 83:82. Gdyby tego było mało, w kolejnej akcji piłkę stracił Klassen, ale sfaulowany chwilę później Michał Chyliński chybił obie próby z linii osobistych i piłka należała do gości. Ci jednak popełnili stratę, którą na punkty (po faulu niesportowym) zamienił Mateusz Zębski i tym samym pierwsza w sezonie porażka słupszczan stała się faktem.

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 86:82 (26:28, 16:19, 18:21, 26:14)

Astoria: Dominykas Domarkas 15 (10 as.), Paul Jorgensen 14, Jakub Nizioł 14, Klavs Cavars 11, Michał Chyliński 9, Alan Herndon 8, Mateusz Zębski 7, Michał Krasuski 3, Andrzej Pluta 3, Dorian Szyttenholm 2, Michał Aleksandrowicz 2, Markus Loncar 0.

Czarni: William Garrett 16, Lewis Beech 14, Jakub Musiał 13, Kalif Young 12, Dawid Słupiński 10, Marek Klassen 6 (10 as.), Mikołaj Witliński 6, Bartosz Jankowski 5, Adrian Kordalski 0, Błażej Kulikowski 0.