Zacięty pojedynek rezerw dla gości. Są rewelacją zaplecza EBL

Na zakończenie 4. kolejki Suzuki I ligi doszło do pojedynku rezerw zespołów rywalizujących w Energa Basket Lidze. Lepsi koszykarze z Lublina, którzy zwyciężyli 92:88. Zdecydowała końcówka, a 22 punkty dla gości zdobył Bartłomiej Pelczar.

Patryk Neumann
Koszykarze AZS UMCS Start II Lublin Materiały prasowe / Suzuki I liga/ Bartek Müller / Na zdjęciu: Koszykarze AZS UMCS Start II Lublin
Te kluby sporo łączy. W Energa Basket Lidze odniosły łącznie tylko trzy zwycięstwa, a w ostatnich dniach zdecydowały się na zmianę trenera. Lepiej idzie występującym w Suzuki I lidze rezerwom. Obie ekipy miały po dwa zwycięstwa i do tej pory wygrywały tylko u siebie.

W niedzielę zespół z Lublina dołożył trzecią wygraną, a pierwszą wyjazdową i z siedmioma punktami awansował na czwartą pozycję w tabeli. To zdecydowanie najlepszy z beniaminków. Pozostałe trzy nowe drużyny nie odniosły jeszcze nawet jednego zwycięstwa.

Goście osiągnęli pierwsze wyraźniejsze prowadzenie. To oni zdobyli dziewięć punktów z rzędu (13:6), a po akcjach 2+1 Sebastiana Waldy i Mikołaja Stopierzyńskiego było nawet 19:10. Część strat (19:21) zniwelował Kacper Gordon. W pierwszej kwarcie trafił trzykrotnie z dystansu i miał na swoim koncie 13 punktów.

Po 10 minutach AZS UMCS Start II Lublin miał sześć "oczek" zapasu, ale przekonał się, że to niewiele. Druga kwarta obfitowała w zwroty sytuacji. TBS Śląsk II Wrocław prowadził w niej nawet 41:33, ale później stracił 13 punktów z rzędu i ponownie musiał gonić (43:49). Do Gordona z 13 punktami na czele najskuteczniejszych dołączył koszykarz gości, Bartłomiej Pelczar.

Przyjezdni ponownie odskoczyli na przełomie trzeciej i czwartej kwarty. Pięć punktów zdobył Karol Obarek, a dwa dołożył Bartosz Ciechociński. To jednak nie koniec emocji. TBS Śląsk doprowadził jeszcze do remisu, ale w wyrównanej końcówce lepszy AZS UMCS Start. Przy zbliżonych statystykach kluczowym elementem okazały się rzuty wolne. Gospodarze trafili 11/18 prób, a ich rywale 24/27.

Bartłomiej Pelczar skończył mecz z z 22 punktami. Miał też sześć asyst i pięć zbiórek. Mikołaj Stopierzyński do 14 "oczek" dołożył sześć zbiórek, cztery asysty i trzy przechwyty. Dla TBS Śląska 20 punktów (4/8 za trzy) zdobył Kacper Gordon. Ważną postacią gospodarzy był też Michał Sitnik - 16 punktów (7/8 z gry), osiem zbiórek i aż pięć przechwytów.

TBS Śląsk II Wrocław - AZS UMCS Start II Lublin 88:92 (19:25, 27:24, 18:21, 24:22)

TBS Śląsk II: Gordon 20, Sitnik 16, Walski 9, Zagórski 9, Bożenko 8, Góreńczyk 8, Tomczak 7, Strzępek 6, Leńczuk 5.

AZS UMCS Start II: Pelczar 22, Myśliwiec 15, Stopierzyński 14, Obarek 12, Ciechociński 11, Walda 7, Ziółko 5, Wąsowicz 4, Pszczoła 2.