Maurice Watson doskonały! Kolejny raz zaczarował rywali

To, co gra Maurice Watson w tym sezonie w barwach Twardych Pierników Toruń, to coś niesamowitego. W piątek znów był nieuchwytny, a jego zespół pokonał w derbach Enea Abramczyk Astorię Bydgoszcz 102:86.

Krzysztof Kaczmarczyk
Maurice Watson Materiały prasowe / Andrzej Romański / Na zdjęciu: Maurice Watson
Już w I kwarcie uwydatniła się wyraźna przewaga torunian. Podopieczni Ivicy Skelina dominowali nad rywalami, którzy mieli olbrzymie problemy z organizacją swojej gry. Goście trafili w tej części tylko 5 z 16 rzutów, w związku z czym efektownie grający gospodarze prowadzili 26:18, a to w głównej mierze za sprawą bardzo zespołowej gry. W pierwszych dziesięć minut Twarde Pierniki zanotowały już bowiem aż 10 asyst!

W drugiej kwarcie nic się nie zmieniło. Swoimi kolegami świetnie dyrygował gwiazdor drużyny Maurice'a Watsona, który dzielił i rządził, napędzając ataki toruńskiej ekipy. Jego wzorowa współpraca z Trevorem Thompsonem oraz Bartoszem Diduszko powodowała, że przewaga miejscowych rosła praktycznie z każdą akcją. Bydgoszczanie odgryzali się pojedynczymi zagraniami Roda Camphora i Wesley'a Washpuna, ale na Twarde Pierniki to nadal było za mało.

Po pierwszej połowie gospodarze prowadzili 54:41 za sprawą bardzo zespołowej gry całej ekipy. Po zmianie stron przyjezdni prezentowali się nieco lepiej. Wprawdzie to nadal Twarde Pierniki przeważały, ale był fragment, w którym Enea Abramczyk Astoria zbliżyła się nawet na siedem punktów. Gospodarze jednak odpowiadali natychmiast i nie pozwalali gościom na więcej.

Tuż przed końcem trzeciej kwarty faulowany był jednak Jakub Nizioł i w dodatku przyznano mu aż trzy rzuty wolne, w tym jeden za faul techniczny. Efekt tego był taki, że po trzydziestu minutach bydgoszczanie przegrywali 70:77 i nie wszystko była dla nich jeszcze stracone. Problem jednak w tym, że Watson ani myślał się zatrzymywać i czwartą część rozpoczął od celnej próby dystansowej, a później dołożył jeszcze dwa "oczka" z kontrataku.

Emocje w hali w Toruniu jednak rosły. Przy rzucie trzypunktowym Washpuna sędziowie orzekli faul Jahennsa Manigata, a w dodatku kolejnym przewinieniem technicznym zostali ukarani gospodarze, z czym oczywiście miejscowi fani nie potrafili się zgodzić. Dodatkowy impuls akcją w kontrze dał bydgoszczanom Michał Chyliński, który był faulowany przez Watsona. Warto dodać, że dla lidera Twardych Pierników było to czwarte przewinienie, a mimo to Skelin nie zdecydował się na zdjęcie go z parkietu.

Na pięć minut przed końcem "Asta" złapała wiatr w żagle. Po celnym rzucie trzypunktowym Nizioła przegrywała już tylko 81:86. W tym momencie sprawy w swoje ręce wzięli Diduszko z Watsonem i po ich punktach torunianie znów wrócili do bezpiecznej przewagi 90:81. Gdy z kolei chwilę później zza łuku celnie przymierzył Manigat jasnym stało się, że bydgoszczanom trudno będzie o zmianę końcowego wyniku.

I finalnie niespodzianki nie było. Faworyzowane Twarde Pierniki, pomimo chwilowych problemów w czwartej kwarcie, odniosły bardzo cenne zwycięstwo, do którego poprowadził je kapitalny Watson - ten w całym meczu zapisał przy swoim nazwisku 19 punktów i rozdał rekordowe 20 asyst! Nie zdejmując go z parkietu po czwartym faulu Skelin bardzo zaryzykował, ale w pełni się ono opłaciło.

Twarde Pierniki Toruń - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 102:86 (26:18, 28:23, 23:29, 25:16)

Twarde Pierniki: Trevor Thompson 24 (14 zb), Maurice Watson 19 (20 as), Bartosz Diduszko 17, James Eads 11, Aaron Cel 8, Jahenns Manigat 8, Michał Kołodziej 6, Michał Samsonowicz 5, Szymon Janczak 4.

Astoria: Wesley Washpun 22, Rod Camphor 12, Jakub Nizioł 12, Mateusz Zębski 11, Alan Herndon 8, Michał Chyliński 7, Andrzej Pluta 6, Klavs Cavars 5, Michał Krasuski 3, Michał Aleksandrowicz 0.