FIBA Americas - dzień 11: Złoto dla Brazylii!

Zakończył się turniej FIBA Americas. Najlepszą drużyną w tej części świata została Brazylia, która w finale po dramatycznej końcówce pokonała drużynę gospodarzy, czyli Portoryko. Najniższy stopień na podium zajęli Argentyńczycy.

Łukasz Brylski

Przez trzy kwarty kibice w San Juan przecierali oczy ze zdumienia. Ich pupile zupełnie nie radzili sobie z Brazylią. Dopiero w ostatniej odsłonie rezerwowi dali sygnał do ataku. Na 2:34 przed zakończeniem meczu Portorykańczykom po punktach Daniela Santiago udało się zbliżyć na 57-59. Przez następne dwie minuty trwała walka kosz za kosz. Nadzieje w serca gospodarzy wlał Tiago Splitter, który nie trafił do kosza i przy stanie 61-60 dla Canarinhios piłka była w rękach gospodarzy. Carlos Arroyo nie zdołał zdobyć punktów z dystansu i Brazylia mogła rozpocząć świętowanie zdobycia złotego medalu.

W spotkaniu o brązowy medal obyło się bez historii. Argentyna nie dała najmniejszych szans Kanadzie. Po pierwszej kwarcie było już praktycznie po meczu. Albicelestes wygrali bowiem 31-8. Świetnie grał Luis Scola, który rzucił 27 oczek. W kolejnych minutach przed przerwą ich przewaga wzrosła do 31 punktów. Po przerwie drużyna z Ameryki Północnej zmniejszyła część strat i swój występ na FIBA Americas zakończyła z honorem.

Wyniki:

Finał

Portoryko - Brazylia 60-61

(Arroyo 14, Vassallo 9 (6zb), Lee (6zb) - Barbosa 24, Splitter 13 (9zb), Garcia 9)

o 3. miejsce

Argetnyna - Kanada 88-73

(Scola 27, Prigioni 17, Quniteros 13 - Anderson 19, Kendall 12, Doornekamp 10)