Tyle zarabiają lekkoatleci. Paweł Fajdek wszystko ujawnił

Getty Images / Carmen Mandato / Na zdjęciu: Paweł Fajdek
Getty Images / Carmen Mandato / Na zdjęciu: Paweł Fajdek

- Rzut młotem, razem z chodem sportowym i wielobojem to trzy najgorzej traktowane konkurencje w naszej dyscyplinie - przyznał Paweł Fajdek w rozmowie z radiem RMF FM. Pięciokrotny mistrz świata ujawnił, na jakie zarobki mogą liczyć lekkoatleci.

W tym artykule dowiesz się o:

Paweł Fajdek to pięciokrotny mistrz świata w rzucie młotem. Już w tym roku ma szansę na wywalczenie szóstego tytułu z rzędu i tym samym wyrównanie rekordu należącego do Siergieja Bubki.

Głośno o młociarzu zrobiło się chociażby przy okazji ostatniego Plebiscytu "Przeglądu Sportowego", kiedy mocno wyraził swoje niezadowolenie z zajętego miejsca. Ostatnio wbił z kolei szpilkę w Roberta Lewandowskiego i piłkę nożną (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Fajdek gościł w czwartek w radiu RMF FM, gdzie został zapytany o zarobki w lekkoatletyce. Jak sam przyznał, rzut młotem, chód sportowy i wielobój to najgorzej traktowane konkurencje w całej dyscyplinie.

- Nie możemy porównywać się ze sprinterami, którzy biegają na 100 metrów czy ze skoczkami o tyczce, którzy skaczą powyżej sześciu metrów. To są zupełnie inne pieniądze - tłumaczył.

- Na mistrzostwach świata pierwsze miejsce to 70 tys. dolarów na ten moment (290 tys. złotych). Dla niektórych to jedyna wypłata w ciągu roku. Usain Bolt potrafił wziąć po 100-150 tys. dolarów za przyjazd na zawody (415-620 tys. złotych). My w rzucie młotem dostajemy po 2,5 tys (10 tys. złotych). Przyjmijmy, że od połowy maja do lipca zawody są raz w tygodniu, później mamy mistrzostwa świata. Takich startów jest między 8 a 10 - dodał pięciokrotny mistrz świata.

ZOBACZ WIDEO: Zrobiła to! Jechała rowerem nad przerażającymi przepaściami

Paweł Fajdek podkreślił, że nie są to duże pieniądze. On sam jest w tej komfortowej sytuacji, że należy do grupy wspieranej przez Orlen. Mówi, że uwalnia to jego głowę i pozwala się skupiać wyłącznie na startach i treningach.

- Kluby w Polsce nie są na takim poziomie finansowym, żeby wspierać aż tak zawodników. Na szczęście mamy szkolenie. Jeżeli łapiemy się do finałów mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich, mamy wsparcie z ministerstwa sportu - wyjaśnił.

- Mamy stypendia, do tego można stypendium dostać z miasta. Łącząc to jesteśmy w stanie przeżyć, ale ta druga osoba zdecydowanie musi pracować. I to nie jest też przyjemne, bo sportowca w domu nie ma. Najczęściej 250-300 dni w roku. Ja w swoim jednym roku, raz to tylko zrobiłem, byłem 328 dni poza domem. Nie jest to coś fajnego - dodał rozmówca radia.

Podkreślił jednocześnie, że są kraje, gdzie sytuacja sportowców jest gorsza. Muszą chociażby sami zajmować się organizacją przygotowań, co zabiera ich cenny czas.

- Uważam, że nie powinniśmy narzekać w Polsce, ale jest wiele rzeczy, które mogłyby wyglądać lepiej - zakończył Fajdek.

Czytaj także:
Merlene Ottey - długowieczna królowa sprintu
To może być przełomowa decyzja sądu. Amerykaninowi grozi aż 10 lat więzienia

Komentarze (10)
avatar
body123
11.05.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ja rozumiem frustracje pana Fajdka że nie jest Lewandowskim . 
avatar
Adam King
11.05.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Fajdek dawaj do mnie na budowe,dostaniesz te 3tys dolcow na miesiac za zamiatanie i pakowanie worow na pikapa 
avatar
DrawA
11.05.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jak masz problem Fajdek , to skacz o tyczce , albo biegaj na 100 m, albo graj w piłkę nożną. A najlepiej weź się do jakiejś roboty. 
avatar
Bydgoszczanin w Pradze
11.05.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jest szansa że w Paryżu, na igrzyskach, nie obsrasz zbroi ? 
avatar
Gigolo
11.05.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jak ci mało to idź po pomoc do MOPS-u