Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Rewolucja w lekkoatletyce stała się faktem. "Short track"

To będzie potężna zmiana w światowej lekkoatletyce! Federacja World Athletics podjęła bardzo ważną decyzję i od teraz nie będzie już podziału na sezon letni i zimowy.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
polska sztafeta 4x400 kobiet PAP / Na zdjęciu: polska sztafeta 4x400 kobiet
Już niebawem w lekkoatletyce dojdzie do sporych zmian. Wszystko ma zostać przegłosowane podczas sierpniowych mistrzostw świata w Budapeszcie, a wejś w życie z początkiem listopada.

O co chodzi? Od teraz biegacze będą mogli rywalizować przez cały rok na krótszej, czyli 200-metrowej bieżni.

Ma to nosić nazwę "short track". Wszystko będzie miało wpływ m.in. na obecne rekordy świata, które będzie trzeba przeklasyfikować i ujednolicić.

Przypomnijmy bowiem, że "normalna" bieżnia (nie w hali) ma 400 metrów długości. Jedynie w halach biegano na bieżniach o połowę krótszych, które mają zupełnie inną geometrię.

- Przed organizatorami otworzy się świat możliwości. Na przykład przeprowadzanie oficjalnych zawodów na dowolnych dostępnych obiektach. To może być tańsza opcja dla miast, zwłaszcza tam, gdzie brakuje miejsca na pełny stadion - oznajmił szef World Athletics Sebastian Coe na oficjalnej stronie federacji.

Niebawem zatem może dojść do sytuacji, że w zimę MŚ czy ME odbędą się... pod gołym niebem, a nie pod dachem w hali.

Nie wszyscy są zwolennikami takich zmian. W tym obozie jest Michael Johnson. W jego opinii jest mnóstwo innych tematów, którymi powinna zając się federacja.

- Jest tyle rażących problemów w lekkoatletyce, a federacja je konsekwentnie ignoruje. Zamiast zająć się realnym uzdrowieniem tego sportu, działacze skupiają się na tematach drugiej kategorii - przyznał Amerykanin, który ma w swojej kolekcji cztery złotem medale olimpijskie i siedem mistrzostw świata w biegach sprinterskich.

Zobacz także:
Wicemistrzyni świata wraca do sportu. Nowa specjalizacja
Justyna Święty-Ersetic liczy na więcej. "To mnie nie zadowala!"

ZOBACZ WIDEO: Radwańska trenowała w Monaco. Tylko spójrz z kim
Jak oceniasz projekt zmian w lekkoatletyce?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×