Nie żyje Helmar Mueller. Medalista olimpijski i trener piłkarski

Niemiecki świat sportu pogrążony w żałobie. W wieku 83 lat zmarł Helmar Mueller, który odnosił sukcesy w lekkiej atletyce, a potem został trenerem piłkarskim.

RS
Helmar Mueller Materiały prasowe / VfB Stuttgart / Na zdjęciu: Helmar Mueller
Urodzony w serbskim Somborze Helmar Mueller specjalizował się w biegach na 400 metrów. W 1968 roku wywalczył wraz z niemiecką sztafetą (Manfred Kinder, Gerhard Hennige i Martin Jellinghaus) brązowy medal igrzysk olimpijskich w Meksyku. Rok wcześniej sięgnął po złoto w konkurencji 4x400 metrów podczas uniwersjady w Tokio.

Mueller przez sześć dekad był związany z klubem VfB Stuttgart. Najpierw jako lekkoatleta, potem jako trener piłkarski, menedżer, działacz i kibic.

W 1975 roku został asystentem trenera kadry licencjonowanych zawodników pod okiem szkoleniowca Istvana Sztaniego. Od 1977 roku pełnił funkcję kierownika zespołu amatorów VfB. Dzięki temu wielu młodych graczy rozwinęło skrzydła i stało się profesjonalistami.

Mueller sprawdził się również jako działacz. W 1975 roku, w jednym z najtrudniejszych etapów w historii VfB, został członkiem prezydium. Potem pomagał klubowi jako członek Rady Dyrektorów do 1993 roku. Za swoje niezwykłe i wybitne osiągnięcia oraz szczególne zasługi dla VfB Stuttgart otrzymał w 2002 roku honorowe członkostwo.

Czytaj także:
Kawulski podsumował KSW na PGE Narodowym. Co za zdjęcia!
Szpilka zdradził, o czym pomyślał po pierwszej rundzie z Pudzianowskim. "Znajomi śmieją się, że coś mi się pomyliło"

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×