A chciała kończyć karierę. Natalia Kaczmarek dotarła do gwiazd

Zrobiła to! Wielki sukces Natalii Kaczmarek na MŚ w lekkoatletyce i srebrny medal w biegu na 400 metrów to jednak nie jest ostatnia świetna informacja dla kibiców. Bo ma być jeszcze lepiej!

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Natalia Kaczmarek PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Natalia Kaczmarek
Z Budapesztu - Tomasz Skrzypczyński, WP SportoweFakty

Jeszcze trzy lata temu podobno myślała o zakończeniu kariery. Nie była zadowolona ze swoich postępów, nie pojechała na mistrzostwa świata. Całe szczęście, szybko jej przeszło.

Dziś Natalia Kaczmarek jest srebrną medalistką mistrzostw świata i jedną z międzynarodowych gwiazd biegu na 400 metrów. W Budapeszcie zaprezentowała się fenomenalnie.

I co bardzo ważne, to wcale nie koniec. Plan treningowy jej trenera zakłada, że w najwyższej formie powinniśmy zobaczyć ją na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Pomógł jej koronawirus

A przecież długo była w cieniu Justyny Święty-Ersetic czy Igi Baumgart-Witan. Na pierwszych seniorskich imprezach pojawiła się w 2018 roku. Na Halowych Mistrzostwach Świata i mistrzostwach Europy biegła w sztafecie 4x400 metrów, ale tylko w eliminacjach. Z kolei rok później z Młodzieżowych Mistrzostw Europy przywiozła dwa złote medale (sztafeta i 400 m), ale nie była zadowolona ze swojej formy.

Aleksander Matusiński nie powołał jej na MŚ do Doha. Pojawiły się chwile zwątpienia. "Pomogła" jej jednak... pandemia koronawirusa.

- Przełożenie igrzysk było nam trochę na rękę, bo Natalia nie zdołała poprawić rekordu życiowego. Postanowiliśmy wykorzystać dany nam czas na lekką zmianę treningu, poszukanie nowych bodźców. I chyba przyniosło to skutek - ocenił Marek Rożej.

ZOBACZ WIDEO: Ludzie Królowej #7. Nikola Horowska ozłocona. "Przeżywałam w tym roku trudne chwile"

Od 2021 roku Kaczmarek jest już czołową polską sprinterką i bardzo ważną częścią sztafety.

- Dla mnie Natalia jest liderką, jest w tym momencie najszybsza. Dzięki jej szybkości na pierwszej zmianie, zapewniliśmy sobie komfort w przekazywaniu pałeczki na kolejnych, to nam ustawiło cały bieg. Dzięki jej poświęceniu każda następna dziewczyna miała łatwiej - mówił po srebrnym medalu igrzysk w Tokio Matusiński.

"Zdarzają się twarde dyskusje"

Przed rokiem Kaczmarek osiągnęła swój pierwszy duży sukces indywidualny, zdobywając srebrny medal mistrzostw Europy w Monachium. Miała też ogromny wpływ na srebro sztafety - to ona wyprowadziła drużynę z czwartego na drugie miejsce na ostatniej prostej.

- Natalia trenuje bardzo mocno i wyczerpująco. Realizuje wszystko, co zakładamy i ona świetnie to znosi, regeneruje się bardzo szybko i to potem widać po wynikach - zapewnił Rożej. I jak ujawnił, Kaczmarek jest zawodniczką, która nie tylko słucha słów trenera.

- Zdarzają się i twarde, twórcze dyskusje. Natalia ma bardzo mocny charakter, jest zawzięta, pracowita i świadoma tego, co robi. Często pyta: panie trenerze, a dlaczego tak, dlaczego nie, czemu tak dużo. Ale to tylko dobrze o niej świadczy. Tym bardziej, że do samej realizacji treningu nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń. Zawsze realizuje to, co sobie zakładamy.

- Jest zawodniczką niezwykle dojrzałą, bardzo profesjonalnie podchodzącą do swoich obowiązków, nie tylko na samych treningach, ale także po nich. Bardzo dużo uwagi poświęca odpowiedniej regeneracji, dba o swój organizm. Pod tym względem jest dla wszystkich wzorem - zapewnił.

To nie koniec!

To potwierdza także jej koleżanka z kadry, Anna Kiełbasińska.

- Na styczniowym zgrupowaniu w RPA w 2022 roku mieszkałyśmy razem w pokoju. Natalia bardzo mi zaimponowała swoją chęcią rozwijania się - cały czas chce wiedzieć więcej, dużo czyta, słucha różnych podcastów. Jest bardzo zaangażowana i wkłada dużo od siebie, żeby być lepszą - mówi.

Srebrny medal mistrzostw świata w Budapeszcie to gigantyczny sukces Kaczmarek i polskiego sportu. Ale to co najlepsze, być może jeszcze przed nią.

- Według mojej wiedzy ma możliwości, że jeszcze można zwiększyć obciążenia. Ale robimy to ostrożnie, to zawodniczka wciąż bardzo młoda, rozwijająca się. Nasz plan do igrzysk olimpijskich w Paryżu zakłada, żeby cały czas się poprawiać - zapowiedział jej szkoleniowiec.

Kto wie, czy za rok Natalia Kaczmarek wystartuje na igrzyskach. Bardzo możliwe, że na listach startowych pojawi się Natalia Kaczmarek-Bukowiecka. Sprinterka jest w szczęśliwym związku z kulomiotem Konradem Bukowieckim i niedawno przyjęła jego oświadczyny.

Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×