Nie żyje Edward Motyl

Smutne wieści napłynęły w niedzielę z Poznania. W wieku 85 lat zmarł zasłużony trener dla polskiej lekkiej atletyki Edward Motyl. To on wychował wiele znakomitych polskich biegaczek.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Edward Motyl Facebook / AZS Poznań / Na zdjęciu: Edward Motyl
Urodzony 11 lutego 1938 roku Edward Motyl przez lata był związany z poznańską Olimpią. Specjalizował się w biegach przełajowych i długodystansowych. Największe sukcesy odnosił w latach 60. XX wieku. Był członkiem słynnego Wunderteamu.

Dwukrotnie reprezentował Polskę na mistrzostwach Europy na dystansie 3000 metrów z przeszkodami - w 1962 roku w Belgradzie oraz cztery lata później w Budapeszcie. Zdobył cztery medale mistrzostw Polski. Dwa srebrne (w 1962 w biegu przełajowym oraz w 1963 biegu przeszkodowym) i dwa brązowe (w 1962 i 1964 roku w biegach z przeszkodami).

Po zakończeniu zawodowej kariery był związany z Poznaniem, gdzie pracował jako trener. Był szkoleniowcem m.in. Małgorzaty Sobańskiej, Grażyny Syrek i Moniki Drybulskiej. Z kolei w ostatniej dekadzie przyczynił się do rozwoju kariery Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej.

Ta ostatnia zamieściła na Instagramie wymowny wpis. "Dzięki Tobie Trenerze (dziadku) jestem tym kim jestem. To Ty wskazywałeś mi odpowiednie wartości w życiu, uczyłeś go i doprowadziłeś do ogromnych sukcesów. Dziękuję, że byłeś. A wiem, że zawsze przy mnie będziesz. Do zobaczenia później w tym lepszym świecie".

Za swoje osiągnięcia Edward Motyl został w 1974 roku nagrodzony złotą honorową odznaką PZLA. Jako szkoleniowiec działał na rzecz rozwoju sportu zarówno w Wielkopolsce, jak w i całym kraju. Jego śmierć to ogromna strata dla polskiej lekkoatletyki.

Czytaj także:
Amerykanka mistrzynią w Seulu. Nie przeszkodziły jej nawet samoloty
Magda Linette została w Chinach. Przed nią czwarty turniej w Państwie Środka

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×