Trzy krążki Polaków! To były jedne z najlepszych mistrzostw w historii!

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/
zdjęcie autora artykułu

Reprezentanci Polski zdobyli w amerykańskim Portland trzy medale na halowych mistrzostwach świata. To jeden z najlepszych wyników w historii. Więcej krążków Biało-Czerwoni uzbierali tylko raz - 17 lat temu w japońskim Maebashi.

Mimo że przygotowania do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro okazały się ważniejsze dla wielu naszych sportowców, to w Stanach Zjednoczonych nasi lekkoatleci spisali się naprawdę świetnie. Udało im się zdobyć trzy medale, co jest sporym osiągnięciem.

W Portland na podium stanęli Piotr Lisek (brąz), Kamila Lićwinko (brąz) oraz sztafeta kobiet 4x400m, która przeszła do historii, bo to pierwszy krążek dla Polski w tej konkurencji. Pod względem liczby zdobytych medali to czwarty najlepszy wynik w historii występów na halowych mistrzostwach świata.

Zdecydowanie najlepiej Biało-Czerwoni spisali się pod koniec ubiegłego wieku. Siedemnaście lat temu zgarnęli aż pięć krążków, co dało im ósme miejsce w klasyfikacji medalowej.

Złoty medal wywalczył wówczas Sebastian Chmara w siedmioboju, a srebrne Krystyna Zabawska w pchnięciu kulą oraz sztafeta mężczyzn 4x400m. Na najniższym stopniu podium znaleźli się Urszula Włodarczyk (pięciobój) oraz Lidia Chojecka (bieg na 1500m).

Od tamtej pory ani razu nie byliśmy blisko poprawienia czy nawet wyrównania tego rekordu. Za to dobrze Polacy spisali się jeszcze na dwóch imprezach - dekadę temu w Moskwie oraz przed dwoma laty w Sopocie. Wtedy również w naszym dorobku były trzy krążki.

Lepiej było jednak przed własną publicznością, bo Kamila Lićwinko zdobyła złoty medal w skoku wzwyż. Ze stolicy Rosji nasi reprezentanci wracali bez mistrza świata.

Halowe mistrzostwa świata odbywają się od 1985 roku. Aktualnie odbyło się siedemnaście takich czempionatów.

Najwięcej medali na halowych mistrzostwach świata

Mistrzostwa Złote Srebrne Brązowe Suma
HMŚ Maebashi 19991225
HMŚ Sopot 20141203
HMŚ Moskwa 20060213
HMŚ Portland 20160123

Zobacz wideo: HMŚ: Medalowy skok Kamili Lićwinko

{"id":"","title":""}

Źródło: TVP S.A.

Źródło artykułu: