21 października 2014 roku Oscar Pistorius został uznanym winnym nieumyślnego spowodowania śmierci swojej narzeczonej Reevy Steenkamp i skazany na pięć lat pozbawienia wolności.
Wkrótce prokuratura ogłosiła jednak, że zamierza walczyć o uznanie tego czynu jako morderstwo. 3 grudnia 2015 roku Sąd Najwyższy w Pretorii przychylił się do kwalifikacji prawnej zaproponowanej przez oskarżyciela publicznego.
Ostatecznie w środę Sąd w Pretorii uznał Oscara Pistoriusa winnym zabójstwa swojej partnerki i skazał go na sześć lat więzienia. Lekkoatleta trafił natychmiast "za kratki".
ZOBACZ WIDEO "Stronger together to klucz Walii na Euro 2016" (źródło TVP)
{"id":"","title":""}
Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 r. W niejasnych okolicznościach pięciokrotny mistrz paraolimpijski zastrzelił Steenkamp w swoim domu. Zginęła w toalecie po tym, jak Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Sportowiec utrzymywał, że to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż pomylił kobietę z włamywaczem.
Dodatkowo niepełnosprawny lekkoatleta otrzymał karę trzech lat w zawieszeniu za to, że wystrzelił z pistoletu w podłogę podczas pobytu w zatłoczonej restauracji.
Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich; wystartował w Londynie w 2012 r. Obie nogi stracił mając 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 r. w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec ze sprawnymi lekkoatletami.