WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

"To byłoby tchórzostwo"! Radcliffe skomentowała pomysł anulowania niektórych rekordów

Słynna maratonka w ostrym tonie odniosła się do propozycji działaczy lekkoatletycznych. - To szkodzi mojej reputacji i godności - mówi.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
PAP

Wejdź na TYPER.WP.PL i obstawiaj wyniki meczów MŚ!

Europejska Federacja Lekkoatletyczna (EA) kilka tygodni temu zapowiedziała przyjrzenie się wszystkim rekordom Starego Kontynentu, po tym jak wokół najlepszych wyników pojawiło się wiele wątpliwości.

Wiarygodność rekordowych osiągnięć znacznie spadła m.in. z powodu afery dopingowej w reprezentacji Rosji, która została wykluczona z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. EA planuje wprowadzenie radykalnych rozwiązań. Wszystkie rezultaty, które zostały ustanowione przed zdefiniowaną datą - mówi się o roku 2005 - mają być traktowane jako "dawne rekordy Europy".

- Wielu miłośników lekkiej atletyki jest zmęczonych wątpliwościami wokół dawnych rekordów. Potrzebujemy zdecydowanych działań, żeby odzyskać wiarygodność i zaufanie - zapowiedział prezydent EA Norweg Svein Hansen.

Proponowany projekt zakłada, że nowe rekordy będą mogły być uznane po spełnieniu określonych warunków. Mają one dotyczyć wyposażenia technicznego podczas zawodów, zgody sportowców na kontrole antydopingowe w miesiącach poprzedzających starty oraz możliwość ponownego zbadania próbek przez okres dziesięciu lat.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) już zapowiedziało, że podobna procedura może dotyczyć rekordów świata. - Propozycja zostanie przedstawiona światowej federacji i będzie analizowana podczas posiedzenia Rady IAAF w sierpniu - przyznał Hansen.


Pomysł zmian jednak już teraz wywołuje wiele kontrowersji. - Czuję się skrzywdzona. To szkodzi mojej reputacji i godności. To byłoby tchórzostwo wymazać podejrzane wyniki, zamiatając na bok wszystkie ustanowione rekordy - skomentowała na Twitterze Paula Radcliffe.

Do brytyjskiej biegaczki należy najlepszy wynik w historii zawodów maratońskich kobiet. W 2003 r. Radcliffe ukończyła maraton w Londynie w czasie 2:15:25, ale po wejściu w życie reformy wynik zostałby uznany jako "dawny rekord".

Podobna sytuacja dotyczy wielu innych przypadków, m.in. osiągnięcia Jonathana Edwardsa w trójskoku z 1995 r. (18,29 m). Niezagrożony za to byłby rekord świata Usaina Bolta na 100 metrów (9,58 sek). Jamajczyk ustanowił go bowiem w 2009 roku.


ZOBACZ WIDEO: Łukasz Jurkowski: To będzie piekło i wielkie przeżycie, tworzymy nową historię KSWPodoba ci się pomysł zmian dotyczący rekordów lekkoatletycznych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
The Sun/Twitter

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.