Wielkie wyzwanie przed Konradem Bukowieckim. Sześciu Polaków wystartuje w Eugene

Po raz pierwszy w tym sezonie letnim Konrad Bukowiecki zmierzy się z najlepszymi kulomiotami świata. Polak i jego pięciu rodaków wystąpią na mityngu Diamentowej Ligi w amerykańskim Eugene. Początek sobotnich zawodów o 22.00 czasu polskiego.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
PAP/EPA / DIEGO AZUBEL

Stawka wśród miotaczy jest wyborna. Mistrz olimpijski Ryan Crouser, niezwykle mocny aktualny mistrz świata Joe Kovacs (niebotyczne 22,57 w tym sezonie), mistrz Europy David Storl, medalista olimpijski Tomas Walsh. W gronie najlepszych na świecie znalazł się Bukowiecki.

Obecność 20-latka z Polki to żadna nowość. W marcu reprezentant Biało-Czerwonym w wielkim stylu wygrał halowe mistrzostwa Europy. Na otwartym stadionie do tej pory startował trzy razy, a już zdecydowanie poprawił rekord życiowy. 21,51 m plasuje Bukowieckiego na piątym miejscu wśród tegorocznych rezultatów. Polak zbliża się do krajowego rekordu - do znakomitego wyniku Tomasza Majewskiego brakuje mu 44 cm.

W Eugene formę sprawdzą także dwaj nasi tyczkarze. Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski powoli wchodzą w sezon. Drugi z nich w niemieckim Recklinghausen zdołał nawet wypełnić minimum na mistrzostwa świata (5,70 m). Podobnie jak wśród kulomiotów, należy spodziewać się znakomitych zawodów. Na starcie stanie gwiazda tyczki Francuz Renaud Lavillenie i niespodziewany mistrz olimpijski z Rio, Thiago Braz Da Silva. Szerszej publiczności po raz pierwszy pokaże się sensacyjny Armand Duplantis. Urodzony w 1999 roku Szwed na początku kwietnia pokonał w Austin 5,90 m i prowadzi na światowych listach.

Świetną obsadę będzie miał konkurs skoczkiń wzwyż. Najlepsza w tym roku na świecie Kamila Lićwinko (1,94 m) zmierzy się z mistrzynią olimpijską Ruth Beitią oraz Amerykanką Chaunte Lowe, legitymującą się fantastycznym rekordem życiowym (2,05 m). Na 1500 metrów zobaczymy Sofię Ennaoui. Finalistka igrzysk w Rio w tym roku jeszcze nie biegała na otwartym stadionie.

ZOBACZ WIDEO Świetny mecz Napoli, grał Zieliński. Zobacz skrót spotkania z Fiorentiną [ZDJĘCIA ELEVEN]

Jeszcze trudniejsze zadanie przed Joanną Jóźwik. Polka, która po raz drugi wystartuje w Diamentowej Lidze, o poprzednim biegu chciała jak najszybciej zapomnieć. W Doha zamknęła stawkę z bardzo słabym rezultatem. Jednego można być pewnym - w Eugene będzie bardzo wysokie tempo, bowiem wśród zgłoszonych znajdują się Caster Semenya czy Margaret Wambui. W skrócie: dominatorki kobiecego 800 metrów.

Mityng w Eugene jest trzecim z serii Diamentowej Ligi. Najlepsi w cyklu zgarną diamentowe trofeum i 40 tys. dolarów. Finał rywalizacji zaplanowano 1 września w Brukseli.

Czy Konrad Bukowiecki zajmie miejsce na podium podczas mityngu w Eugene?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×