HMŚ w Birmingham: srebro Marcina Lewandowskiego!

Marcin Lewandowski srebrnym medalistą Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham! Polak zajął drugie miejsce w biegu na 1500 metrów, przegrywając tylko z Samuelem Teferą z Etiopii.

Tomasz Skrzypczyński
Marcin Lewandowski PAP/EPA / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Marcin Lewandowski
Polak awansował do finału z czasem i kibice mogli mieć wątpliwości, czy doświadczonego już zawodnika stać na medal HMŚ w Birmingham. W niedzielę kapitan naszej reprezentacji na tej imprezie pokazał jednak ogromną klasę.

Marcin Lewandowski zaczął w środku stawki, a że tempo było niezwykle wolne istniało niebezpieczeństwo, że w razie nagłego ataku, nie posiadający wielkiego finiszu Polak nie da rady dogonić najlepszych.

Na okrążenie przed końcem na atak zdecydował się Etiopczyk Samuel Tefera. Lewandowski postanowił zaryzykować i biegnąc nawet po trzecim torze minął rywali i podążył do przodu. Zachował się niezwykle przytomnie - wystarczyła chwila nieuwagi by stracić w tym momencie szanse na medal.

Na finiszu Lewandowski wyprzedził jeszcze Marokańczyka Igueidera i z czasem 3:58.39 finiszował jako drugi. Wygrał oczywiście Tefera.

Dla Polski to pierwszy w historii medal HMŚ na 1500 metrów.

Z kolei w Birmingham to dla Biało-Czerwonych drugi krążek - w sobotę złoto na 800 metrów wywalczył Adam Kszczot.