Rewelacja z Polski. Martyna Kotwiła wyrwała brąz w Tampere

Martyna Kotwiła zdobyła brązowy medal w biegu na 200 metrów podczas mistrzostw świata juniorów w Tampere. Polka pobiegła rewelacyjnie. Wyrównała rekord życiowy (23.21) i wyrwała medal rzutem na taśmę, o dwie tysięczne sekundy.
Kamil Kołsut
Facebook / Marcin Góra/facebook.com/polskalekkoatletyka / Na zdjęciu: Martyna Kotwiła

Wejdź na TYPER.WP.PL, twórz własne ligi i typuj wyniki meczów!

19-latka przed biegiem nie była faworytką, miała piąty czas wśród finalistek. Kotwiła pobiegła jednak na granicy możliwości i zdobyła brąz w wielkim stylu. Złoto padło łupem Jamajki Briany Williams (22.50), srebro wywalczyła Amerykanka Lauren Rain Williams (23.09). Czwarta Jayla Kirkland z USA - właśnie ją o włos wyprzedziła Polka - po biegu została zdyskwalifikowana.

Kotwiła potwierdziła w Tampere minimum na mistrzostwa Europy w Berlinie (6-12 sierpnia). Ostatnią Polką, która na 200 metrów biegała tak szybko, była w 2016 roku Anna Kiełbasińska. Zawodniczka z Radomia jest coraz bliżej rekordu Polski juniorów (23.13), który należy do Ireny Szewińskiej (23.13) i 54 lata.

Mężczyźni bez sukcesu

Godzinę po zdobyciu medalu Kotwiła biegła już w sztafecie 4x100 metrów. Polki - także Pia Skrzyszowska, Magdalena Stefanowicz i Alicja Potasznik - metę minęły z piątym czasem (44.61).

Pozostałym Biało-Czerwonym w sobotę do podium było daleko. Na półfinale oraz rekordzie życiowym (13.54) rywalizację w biegu na 100 metrów przez płotki zakończyła Klaudia Wojtunik. Patrycja Maciejewska do rzutu młotem przystąpiła z najsłabszą "życiówką" wśród finalistek (60.36 m) i sensacji nie sprawiła. 19-latka zajęła trzynaste miejsce (55.81 m).

Czternasty w chodzie na 10 km był Łukasz Niedziałek (42:36.66), a w eliminacjach z walki o medale odpadł dyskobol Jakub Lewoszewski (56.42 m) oraz sztafety 4x400 metrów (3:38.23 pań, 3:10.68 panów). A to oznacza, że - według Athletic News - po raz pierwszy w 30-letniej historii MŚ juniorów męska część polskiej kadry kończy zawody bez choćby jednego miejsca w czołowej "ósemce".

Za zdrowie pań

Wynik kadry ratują panie. Wcześniej brązowy medal w siedmioboju zdobyła Adrianna Sułek, piąta w biegu na 100 metrów była Stefanowicz, a szóste miejsce na 400 metrów zdobyła Natalia Wosztyl. W niedzielę 12:30 polskie starty w Tampere finałem konkursu skoku wzwyż zamknie Martyna Lewandowska.

Autor na Twitterze:

Trenujesz bieganie? Sprawdź z jakich aplikacji do uprawiania sportu warto skorzystać, znajdziesz je TUTAJ.

Czy Martyna Kotwiła awansuje do półfinału ME w Berlinie?