Lekkoatletyczne ME Berlin 2018: kapitalny występ polskiej nadziei. Niespodziewany wynik Cypriana Mrzygłoda

Ma ledwie 20 lat, a już rzucił oszczepem zdecydowanie powyżej 80 metrów. Cyprian Mrzygłód o ponad dwa metry poprawił rekord życiowy i znalazł się w finale ME w Berlinie.

Marcin Górczyński
Cyprian Mrzygłód PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Cyprian Mrzygłód
Polak jest jednym z największych talentów europejskiego rzutu oszczepem. Cyprian Mrzygłód bił rekordy kraju w juniorskich kategoriach, w 2017 roku został mistrzem Europy do 19 lat. W bieżącym sezonie doprowadził "życiówkę" do poziomu 81,08 m, ale chyba nikt nie spodziewał się takiej eksplozji formy w Berlinie.

20-latek w drugim rzucie eliminacyjnym uzyskał aż 83,85 m i z dużym zapasem zakwalifikował się do finału. Pokonał wielu bardziej utytułowanych rywali i jako jeden z zaledwie sześciu zawodników wypełnił minimum kwalifikacyjne (82,00 m).

Mrzygłód od początku konkursu prezentował się bardzo dobrze, już na starcie posłał oszczep na odległość 80,52 m, która także dawała awans do finału.

W rywalizacji o medale weźmie jeszcze udział Marcin Krukowski. Najlepszy z Polaków uzyskał 84,35 m i wygrał grupę A kwalifikacji. W finale zdecydowanymi faworytami będą jednak Niemcy, Thomas RohlerJohannes Vetter i Andres Hoffmann, dla których rzuty powyżej 90 metrów są normą.

W eliminacjach odpadł trzeci z Polaków, Bartosz Osewski (74,80 m).

Czy Mrzygłód znajdzie się w czołowej ósemce ME?