KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej doceniony przez World Athletics

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej został doceniony przez światowe władze lekkoatletyczne i od przyszłego roku znajdzie się w gronie prestiżowych mityngów rozgrywanych w ramach nowego cyklu World Athletics Gold Continental Tour.

 Redakcja
Redakcja
Malwina Kopron Newspix / Na zdjęciu: Malwina Kopron
To po Diamentowej Lidze drugi najważniejszy cykl zawodów lekkoatletycznych na świecie. Impreza stanie się areną konkurencji, które zostały usunięte z programu Diamentowej Ligi, jak rzuty dyskiem i młotem.

World Athletics (do niedawna IAAF -Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) przeprowadziło po sezonie 2019 reformę kalendarza. Jego efektem jest stworzenie na bezpośrednim zapleczu Diamentowej Ligi nowego cyklu - World Athletics Gold Continental Tour.
Jedynym polskim mityngiem, który w nadchodzącym sezonie wejdzie w skład tego touru, będzie rozgrywany na Stadionie Śląskim LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej. To zawody lekkoatletyczne, które w ostatnich latach przyciągnęły na polskie obiekty największą liczbę kibiców - w 2018 roku ponad 41 000, a w tym roku prawie 25 000 widzów. Podczas Memoriałów padały znakomite wyniki, w tym m.in. rekordy Polski i świata.

ZOBACZ WIDEO: Stacja Tokio. Anna Kiełbasińska bez nominacji na Sportowca Roku. "Przykra sprawa"
W ubiegłym roku impreza otrzymała "Złote Kolce" - nagrodę dla najlepszych polskich zawodów lekkoatletycznych, natomiast w latach 2016 i 2017 uzyskała nominacje do tytułu "Imprezy Roku" w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. W 2020 roku Memoriał będzie jednym w głównych etapów przygotowań Stadionu i Województwa Śląskiego do Mistrzostw Świata Sztafet, które rok później odbędą się na śląskim obiekcie.

Wyjątkowy kalendarz z lekkoatletkami -->

- Bardzo się cieszę, że impreza, która zaledwie od dwóch lat odbywa się na Stadionie Śląskim znajdzie się wśród czołowych mityngów świata. Stadion Śląski to bez wątpienia narodowa arena lekkoatletyczna. Z każdą kolejną imprezą budujemy jej prestiż i przywracamy świetność. Memoriał to jedna z najważniejszych imprez sportowych roku i dokładamy wszelkich starań, by z każdą edycją była coraz lepsza - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Podczas Memoriału rozgrywane są m.in. konkurencje, które zostały usunięte z programu Diamentowej Ligi. Dzięki temu w konkursach rzutów dyskiem oraz młotem na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej wystąpi światowa elita tych konkurencji, w tym oczywiście polskie gwiazdy - Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Joanna Fiodorow oraz Piotr Małachowski, dla którego przyszłoroczny start na Memoriale będzie szczególny. Tym występem pożegna się z kibicami i zakończy sportową karierę.

– Dla mnie ważne jest to, że rzut dyskiem to jedna z wiodących konkurencji Memoriału. Po usunięciu nas z Diamentowej Ligi będziemy mogli zaprezentować się przed publicznością nowego cyklu, a jednym z jego znaczących przystanków będzie Stadion Śląski. Polscy kibice z pewnością nie zawiodą, a najlepsi miotacze świata -dyskobole oraz młociarze - zgotują dla nich jak co roku świetne sportowe widowisko -przekonuje Małachowski, dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem.

Oprócz Memoriału Kamili Skolimowskiej w World Athletics Gold Continental Tour znajdą się tak znane i cenione zawody, jak mityngi w Ostrawie, Turku, Hengelo, Zagrzebiu, Kingston, Tokio, Nankinie oraz Szekesfehervar.

Lekkoatletyczne ME 2024: Śląsk stracił groźnego rywala -->

- Chciałbym bardzo serdecznie powitać w naszym gronie zawody poświęcony pamięci mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem Kamili Skolimowskiej. Continental Tour to nowy cykl składający się z największych mityngów na świecie i bardzo się cieszę, że są w tym gronie zawody z Polski, czyli kraju z tak bogatą lekkoatletyczną historią i wielkimi sukcesami. Od kilku lat przyglądaliśmy się rozwojowi Memoriału i mogę szczerze powiedzieć, iż wynikami, frekwencją na trybunach oraz pod względem organizacyjnym zasłużył, aby dołączyć do nowego cyklu zrzeszającego czołowe mityngi świata - powiedział prezydent World Athletics Sebastian Coe.

Jedenasta edycja LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej odbędzie się 6 września 2020 roku. Wstęp na Stadion Śląski będzie bezpłatny.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (1)
 • yes Zgłoś komentarz
  Ciekawe, czy jeżeli napiszę: Memoriał Kamili Skolimowskiej, to usuną? Reklama (czyli dodatkowe i dla mnie nieważne słowa),to nie moja specjalność.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×