Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019. Kapitalne Polki! Święty-Ersetic i Baumgart-Witan w finale!

Mamy dwie Polki w finale biegu na 400 metrów na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dosze! Bezpośrednio ze swojej serii awansowała Justyna Święty-Ersetic. Z kolei Iga Baumgart-Witan weszła do finału z czasem 51,02 (nowy rekord życiowy).

Szymon Łożyński
Justyna Święty-Ersetic Materiały prasowe / Paweł Skaba / Na zdjęciu: Justyna Święty-Ersetic
W pierwszym biegu półfinałowym trzymaliśmy kciuki za Igę Baumgart-Witan. Zawodniczka BKS-u Bydgoszcz pobiegła bardzo dobrze. W swojej serii zajęła 3. miejsce z nowym rekordem życiowym (51,02).

Do finału z każdego z trzech biegów bezpośrednio awansowały po dwie zawodniczki. Dlatego Iga Baumgart-Witan nie była od razu pewna awansu do finału i musiała czekać, co wydarzy się w dwóch pozostałych seriach.

Ze szczęśliwych przegranych bydgoszczankę wyprzedziła tylko jedna zawodniczka. Tym samym Iga Baumgart-Witan mogła cieszyć się z awansu do finału. Tak samo jak Justyna Święty-Ersetic, która w 3. biegu półfinałowym zajęła 2. miejsce (czas 50,96) i bezpośrednio wywalczyła miejsce w finale.

- Jak wyszłam na 300. metr to czułam, że to będzie mój dzień. Starałam się utrzymać tempo do samego końca. Popłakałam się od razu po biegu, ale tak bardzo się cieszę - powiedziała na mecie Justyna Święty-Ersetic przed kamerami TVP Sport.

- Najpierw ucieszyłam się, że Justyna jest w finale, ale jak zobaczyłam czasy i wiedziałam, że ja też w nim pobiegnę, to emocje wzięły górę - to już z kolei słowa Igi Baumgart-Witan dla Telewizji Polskiej.

Finał 400 metrów kobiet na tegorocznych MŚ zaplanowano na czwartek 2 października na godzinę 22:50 czasu polskiego. Łącznie w eliminacjach Justyna Święty-Ersetic miała 7. czas, a Iga-Baumgart-Witan 8.

Mistrzostwa świata w lekkoatletce 2019 rozpoczęły się w piątek, 27 września, w Katarze. Zawody potrwają do niedzieli, 6 października. Na razie reprezentacja Polski zdobyła jeden medal. W sobotę, w finale rzutu młotem kobiet, srebro wywalczyła Joanna Fiodorow.