Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polska sztafeta bez największej gwiazdy. Poważne oskarżenia wobec PZLA

Remigiusz Olszewski nie pomoże polskiej sztafecie 4x100 metrów w uzyskaniu minimum na igrzyska olimpijskie w Tokio. Najszybszy nasz sprinter i finalista HME stawia na swoim w konflikcie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Remigiusz Olszewski PAP / Na zdjęciu: Remigiusz Olszewski

- Jeśli jeden z wiceprezesów nie będzie się wpieprzał, to będzie dobrze - mówił w 2018 roku podczas Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham. Wówczas Remigiusz Olszewski, najlepszy polski sprinter, głośno mówił o swoich nieporozumieniach z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, jednocześnie licząc, że sprawa wkrótce się wyprostuje.

Minęły dokładnie trzy lata, a finalista Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu (6. miejsce) na pytanie o szanse na bieganie w sztafecie 4x100 metrów na wielkich imprezach, odpowiada krótko: "nie mam tego w planach".

Konflikt między Olszewskim a PZLA urósł do takiego rozmiaru, że 29-latek nie widzi żadnej możliwości na jego załagodzenie. - Traktowanie mojego taty przez związek uważam za skandaliczne i nie ma na to mojej zgody - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty.

"Moje ambicje są wyśmiewane"

Pat trwa już od kilku lat. Powód? Olszewski postanowił rozpocząć treningi ze swoim ojcem, nie widząc szans na progres w dalszej pracy z trenerem kadry. Przez to popadł w konflikt z wiceprezesem związku i w efekcie został wykreślony ze szkolenia centralnego. 

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ale błąd. Co ten obrońca zrobił?!

- Związek ignoruje fakt, że od siedmiu lat jestem na topie, ignoruje to, że mam inny tok myślenia. Moje ambicje i aspiracje są po prostu wyśmiewane i nie ma na to mojej zgody. Przez to, jak mój tata był traktowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, po prostu postanowiliśmy się odłączyć - tłumaczy mistrz kraju na 60 i 100 metrów.

Na wspomnianych HMŚ w Birmingham pojawiła się nadzieja, jednak jak tłumaczy Olszewski, było to spowodowane tylko i wyłącznie tym, że trenerem kadry został Jacek Lewandowski, kierownik jego klubu CWZS Zawisza Bydgoszcz. - Łączenie treningów indywidualnych ze sztafetowymi sprawiło, że ja z poziomu 10,20 s spadłem na 10,40 s - wspomina.

Lekkoatleta przekonuje, że od momentu zmiany trenera rzucane są mu kłody pod nogi, podobnie jak jego tacie.

- Tak było przed mistrzostwami Europy w 2018 roku, na MP w Lublinie. Wszystko było ustalone, dogadane, że mój trener będzie ze mną na obozie. Jednak gdy w finale zająłem drugie miejsce, trzy minuty później mój tata dostał SMS-a, że jednak nie ma dla niego miejsca w hotelu.

- Podobnie przed Halowymi Mistrzostwami Europy w Glasgow 2019. Wygrałem mistrzostwa Polski, zrobiłem minimum indywidualne na imprezę. Ale przygotowywałem się do tego sam, bo PZLA zaproponował obóz, ale nie dla mojego taty. Skończyło się tak, że siedziałem w Bydgoszczy w hotelu, a on dojeżdżał do mnie 2-3 razy w tygodniu. To było dla niego bardzo męczące i uciążliwe.

29-latek jest przekonany, że zawodnikom powinno pozwolić się pracować ze swoimi szkoleniowcami. - Nie powinno być tak, że zawodnikom odmawia się możliwości treningu z trenerami klubowymi. A problem dla związku jest taki, że choć trenuję sam i za własne pieniądze, zacząłem robić widoczny progres.

Przez konflikt z PZLA najszybszy polski sprinter nie zamierza więc biegać w sztafecie 4x100 metrów, co na pewno nie zwiększa szansy drużyny na wypełnienie minimum na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Olszewski: - W grupie bloku sprintu jest chyba 16 chłopaków i jeśli związek uważa, że ich system działa, to niech im dają szansę się wykazać. Koledzy prezentują dobry poziom, a ja nie chcę nikomu zabierać miejsca. Moralnie też nie czuję się zobowiązany by biegać w sztafecie. Źle by to też wpłynęło na moje przygotowania indywidualne. Raz czy dwa wymiękłem i pobiegłem w sztafecie, jednak nic to nie zmieniło. Ba, było jeszcze gorzej. Traktowanie mojego taty było i jest skandaliczne, a na to nie ma mojej zgody. Wobec nas nadal jest wielka niechęć w PZLA.

Wielka partyzantka

Co o całej sprawie mówi związek? Pytany o to przez nas wiceprezes Tomasz Majewski przekonuje, że bieganie w sztafecie zależy tylko i wyłącznie od samego zawodnika.

- Remka nikt nie wyrzucał z reprezentacji. To jest jego decyzja, jeśli ktoś nie chce pomagać kolegom to przecież ja go nie zmuszę. Sport polega jednak na dobrowolności. Skoro on podtrzymuje swój wybór, to tak będzie. Sztafeta będzie się przygotowywać i walczyć o minimum olimpijskie bez niego - mówi dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

W podobnym tonie wypowiada się też dyrektor sportowy PZLA, Krzysztof Kęcki. 

- Trudno mi odnieść się do zarzutów Remka dotyczących tego, co było kilka lat temu i co kto komu powiedział czy jakiego wysłał SMS-a. Ale ciężko mówić o niechęci wobec zawodnika, skoro związek regularnie wysyła mu propozycje szkolenia. A że nie są przyjmowane... Każdy ma do tego prawo, mamy demokrację - ocenia.

- Na dodatek przed Halowymi Mistrzostwami Europy Remek miał zapewnioną możliwość korzystania z bydgoskiego ośrodka przygotowań w towarzystwie swojego obecnego trenera. Jest on traktowany przez nas na równi z innymi sprinterami - dodaje.

Olszewski również zdradził nam, że w ostatnim czasie ze związku pojawiały się pytania dot. ponownego włączenie go do szkolenia centralnego, jednak on nigdzie nie rusza się bez swojego taty. To dla niego warunek absolutnie kluczowy.

- Generalnie jest tak, że trener najlepszego zawodnika staje się trenerem kadrowym. Nam takiego przywileju nikt nigdy nie zaproponował. Jeśli przez pięć ostatnich lat bywałem przez nich pomijany, choćby na Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lille, to niech biegają inni.

Jak 29-latek radzi sobie finansowo? Jeszcze do niedawna Olszewski mógł liczyć na wsparcie potężnego sponsora, jednak od nowego roku jest zdany tylko na siebie i najbliższych.

- Muszę liczyć na siebie i na rodziców, trochę też pomaga klub. Orlen nie przedłużył w grudniu umów z wieloma sportowcami i ja też znalazłem się w tej grupie. Trenuję więc na swój koszt, a w wolnych chwilach próbuję dorabiać. Pracuję jako sędzia lekkoatletyczny, prowadzę też zajęcia. Nie ma w tym wielkiego profesjonalizmu, ale i tak cieszymy się, że z tak ogromnej partyzantki udało się włączyć do walki o medal mistrzostw Europy.

Sprinter nie ma wielkich nadziei, że wkrótce pojawi się firma, chcąca zainwestować w niego pieniądze. - Chciałbym tego, ale ja nie jestem człowiekiem, który się o coś prosi. Poza tym w obecnej sytuacji, gdy trwa pandemia, są ludzie znacznie bardziej potrzebujący niż ja.

Marzenie trzymające karierę

Olszewski, podbudowany dobrym występem na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu i wcześniejszym pobiciem rekordu życiowego na 60 m (6,59 s), liczy na szybkie bieganie w sezonie letnim.

- W Toruniu wprawdzie marzyłem o medalu, ale z wyniku mogę być zadowolony. Po raz pierwszy w karierze awansowałem do finału tak wielkiej imprezy, a to był mój cel główny. Szóste miejsce brałbym w ciemno przed startem. Co będzie latem? Przelicznik wygląda tak, że 6,60 s w hali powinien przekładać się na mniej więcej 10,10 s latem. Nie jest to jednak wszystko takie proste. Na otwartym stadionie jest więcej zależnych, takich jak warunki atmosferyczne - tłumaczy.

Rekord życiowy Olszewskiego na stadionie wynosi 10,21 s. On jednak liczy na znacznie lepsze wyniki w nadchodzących miesiącach, czyli takie pozwalające na udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

- Ja cały czas czułem w sobie rezerwy, przede wszystkim szybkościowe. Wraz z tatą skupiliśmy się na kwestii przyspieszenia, a nie siły i wytrzymałości. Nad tym pracowaliśmy i widać efekty. Mimo że zdarza mi się zostać w blokach, to na dystansie potrafiłem się rozpędzić. To na pewno duży plus i prognostyk przed sezonem olimpijskim. Moim celem jest pobicie rekordu życiowego, a najlepiej zbliżenie się do czasu 10,05 s.

29-latek nie ukrywa jednak, że nadchodzący sezon może być ostatnim w jego karierze.

- I myślę, że nie będę sam. Wielu chłopakom po prostu nie chce się dalej męczyć. Muszę myśleć o przyszłości, a nie ciągle żyć marzeniami. W 2017 roku zapowiedziałem sobie, że celem jest występ na igrzyskach olimpijskich. I chyba tylko dlatego jeszcze trenuje. Wielu by odpuściło w mojej sytuacji, ale po prostu jestem uparty.

Przełom ws. igrzysk olimpijskich w Tokio! Czytaj więcej--->>>

Znakomity wynik Polki! To nowa gwiazda? Czytaj więcej--->>>

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (20)
 • Mateusz XYZ Zgłoś komentarz
  PZLA to bagno jakich mało. Masa pretensji i konfliktów w strukturach związku (pomiędzy zawodnikami, pomiędzy związkiem a trenerami, pomiędzy związkiem a zawodnikami, itd.). Remik
  Czytaj całość
  Olszewski to nie jedyny przypadek. Wystarczy wspomnieć choćby sprawę Karola Zalewskiego czy brata Tomasza Lewandowskiego, brata Marcina. Brak porządnego szkolenia młodzieży, coraz więcej niespełnionych talentów szybko kończących kariery, teraz przeszkadzają biegającym dziadkom, weteranom, którzy chcą się jeszcze pobawić w lekkoatletykę. To najgorszy zarząd od kilku kadencji. Prezes nieporozumienie. Tacy ludzie jak Henryk Olszewski czy Tomasz Majewski wieźli się na dawnych sportowych dokonaniach, ale to się kończy. Do niedawna PZLA tworzyła pozory dobrze działającego związku sportowego, bo przez kilka lat wieźli się na grzbietach grupy znakomitych zawodników, którzy już niebawem pokończą sportowe kariery. Skończy się parasol ochronny wobec tego zarządu i wielu innych "działaczy". OLSZEWSKI I MAJEWSKI PRECZ!
  • Józef Czaszkiewicz Zgłoś komentarz
   I znowu PZLA... Ile czasu musi upłynąć, żeby się tam coś zmieniło (na lepsze) ???
   • Robertus Kolakowski Zgłoś komentarz
    Stary system zderza sie z nowa rzeczywistoscia.
    • Wiesiek Kamiński Zgłoś komentarz
     Majewski tam zaczyna byc czarną owcą !
     • Cheers Zgłoś komentarz
      Lekkoatletyka to sport indywidualny, więc nie bardzo rozumiem jaką rolę pełni trener kadry. Dla mnie to stanowisko jest mocno sztuczne. Narzucanie zawodnikom trenera z góry przy którym
      Czytaj całość
      zawodnik nie robi postępu, to nieporozumienie. No ale wiadomo, że wynika to z ograniczonej puli pieniędzy jaką dysponuje PZLA.
      • Krzysztof Uściński Zgłoś komentarz
       Hej, "dziennikarzu", nie zauważyłeś, że towarzysze działacze migają się od odpowiedzi? Pieprzą coś o zaproszeniach dla zawodnika, a jego trenera i ojca traktują dalej tak,
       Czytaj całość
       jakby go nie było. No i o to przecież zawodnik ma pretensje - o takie właśnie szykany. Nie mogłeś dopytać? A jeśli dopytałeś i nie było odpowiedzi - boisz się to napisać? Majewski pokazuje, "kto tu rządzi", czy ktoś inny cierpi na kompleks "niedostatecznie ważnego"? Ale niepotrzebnie się irytuję - nie pierwszy to i nie ostatni sportowiec, który przegrywa z zasr*anymi działaczami.
       • yes Zgłoś komentarz
        "sztafeta bez największej gwiazdy" - Polska miała w sprintach indywidualnych i sztafetowych medalistów, rekordzistów i byli to zawodnicy.
        • zbych22 Zgłoś komentarz
         Majewskiemu trudno się odnosić do sytuacji sprzed kilku lat ale namiętnie i z uporem realizuje tamten scenariusz. Gdzie logika tego gościa? Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia.
         • Jasiu Fasola Zgłoś komentarz
          Tomek Majewski z idola stał sie satrapa i leśnym dziadkiem ! Zrozumiał bym jeszcze pojedyncza sytuacje z Lewandowskim , ale ta kolejna pozwala nam ujrzeć, ze tam jest bagno , zapewne tylko
          Czytaj całość
          kilku chłopaków ma to coś , ze potrafią postawić sie i piwiedzieć prawdę , a co z tymi którzy nie maja takiej odwagi !!! Panie Tomku zdobył pan ten upragniony trzeci medal , medal ktory przyćmił dwa poprzednie , medal hańby i wstydu !!! Po takich sytuacjach pozostaje panu tylko jedno , jezeli zachował pan resztki honoru !!!
          • nitro8 Zgłoś komentarz
           to straszne, jak bardzo zeszma....cił się Tomek Majewski od czasu kiedy podjął pracę w PZLA. "Sport polega jednak na dobrowolności." - i właśnie dlatego siłą narzucani
           Czytaj całość
           są zawdonikom trenerzy, których oni nie chcą,.
           • Wieslawa Bosacka Zgłoś komentarz
            PZL chce wynikow tylko "lesni dziadkowie" nie pozwola by je osiagac!!tak jak z Remikiem i jego ojcem trenerem postapiono z Marcinem Lewandowskim i jego bratem!!najbardziej dziwi mnie
            Czytaj całość
            postawa Tomasza Majewskiego!!sam byl zawodnikiem i wie jak trudno o dobrego trenera,wiec majac na wyciagniecie reki ojca Remika czy brata Marcina i widzac jakie osiagaja zawodnicy rezultaty z nimi powinien stac za chlopakami i bronic ich trenerow!!
            • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
             TRZEBA O TYM GŁOŚNO MÓWIĆ. Od lat znana smutna prawda o brudach, sitwach, klikach, koteriach i kolesiostwie panującym na dworze „królowej sportu”. Sądzę, że autor artykułu powinien
             Czytaj całość
             każdorazowo w treści przed wymienieniem nazwiska OLSZEWSKI dodać pierwszą literę imienia, bo tak się składa, że takie samo nazwisko nosi bohater artykułu oraz obecny prezes PZLA, do którego odnosi się spora część przytoczonych zarzutów. Mniej zorientowani mogą się pogubić. Ale żeby lekka atletyka nie wyszła na „czarną owcę” to wypada dodać, że takie układy i układziki znaleźć można praktycznie w każdym związku sportowym.
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×