• Skoki

Walczył o medal w Tokio. Teraz zdecydował się na coming out

Marc Tur Pico, który w konkurencji chodu na 50 km podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020 (2021) zajął 4. miejsce, ogłosił publicznie, że jest homoseksualistą.

Piotr Bobakowski
Marc Tur Pico Getty Images / Oscar J. Barroso/Europa Press / Na zdjęciu: Marc Tur Pico
Hiszpański chodziarz Marc Tur Pico był rywalem Dawida Tomali w chodzie na 50 km podczas IO Tokio 2020. Polak sensacyjnie wywalczył złoty medal olimpijski, a 26-latek z Ibizy zajął 4. miejsce, przegrywając brąz na ostatnich 150 metrach.

W piątek sportowiec oficjalnie potwierdził w mediach społecznościowych, że jest gejem - pisze dziennik "Marca". Tur Pico w odpowiedzi na jednego z tweetów napisał: "Nie jestem jednym z pierwszych homoseksualnych olimpijczyków, którzy zdecydowali się na coming out. I mam nadzieję, że nie jestem ostatnim".

Lekkoatleta już wcześniej wyrażał swoje poparcie dla środowisk LGBT (skrót odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). Hiszpan kilka tygodni temu na Instagramie zamieścił zdjęcie z "tęczą" i wymownym komentarzem.

"Musimy nadal celebrować i wizualizować dumę LGTBIQ. W ciągu tych 50 lat przebyliśmy długą drogę, ale bycie homoseksualistą jest nadal nielegalne w 70 krajach, z których w dziewięciu jest karane śmiercią. Wiele już się wywalczyło, ale wiele pozostaje do zrobienia" - podpisał fotografię.

W olimpijskiej reprezentacji Polski na IO Tokio 2020 na coming out zdecydowały się Jolanta Ogar-Hill (żeglarstwo) i Katarzyna Zillmann (wioślarstwo).

Zobacz:
Węgrzy kłócą się o LGBT. "Czy wy wszyscy zwariowaliście?"

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub SportoweFakty na Facebooku
Komentarze (16)
  • yes Zgłoś komentarz
    Na stronie igrzysk podają w karcie zawodnika: TUR Marc, czyli nazwisko ma TUR. Tur wygląda znajomo, jednak tur po hiszpańsku to GIRAR ;) Z międzyczasów uzyskiwanych na trasie
    Czytaj całość
    wnioskuję, że Tomala wyprzedził/minął Hiszpana między 5, a 10 kilometrem. Później nie szli już koło siebie ze względu na zajmowane pozycje i uzyskiwane czasy. Na 5km Tur był 13., a Tomala - 20., natomiast na 10km Tur był 13, a Tomala już na 2. miejscu... Na mecie zajęli miejsca 1. i 4. a różnica czasowa wyniosła była równo minuta (+1:00).
    • Allez Zgłoś komentarz
      Piekne zdjecie. Piekny chlopak. Madre slowa.
        No gratulacje - jeden koment głupszy od drugiego ! A autor zupełnie pominal, że wymienione przez niego nasze olimpjjki/lesbijki to MEDALISTKI . Zapomniał tez o trzeciej dziewczynie , ktora
        mial odwage dokonac c.outu - strzelczyni sportowej.
        • dopowiadacz Zgłoś komentarz
          Tomala miał trochę szczęścia , że Pico go nie dogonił .
          • ololo Zgłoś komentarz
            A kogo to obchodzi. W ogóle dlaczego to jest w dziale sportowym.
            • były_sportowiec Zgłoś komentarz
              Kogo to interesuje?
              • No wlasnie Zgłoś komentarz
                A nie mozna po Polsku? Coming out?
                • Jasiu Fasola Zgłoś komentarz
                  Ludzie litosci , czy to jest wydarzenie olimpijskie i sportowe :( ?! No chyba ze uznano go za zwycięzcę w tej kategorii , to pozostały nam jeszcze dwa medale do rozdania !
                  • MrLouie Zgłoś komentarz
                    A kogo to obchodzi.
                    • necujam Zgłoś komentarz
                      Czy mam powiedzieć jaki lubię sex? Jak powiem, że lubię dawać delikatne klapsy, to będzie już coming out, czy mam napisać w które miejsce...