KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Wiemy, kiedy pierwszy start Cimanouskiej w Polsce!

Kriscyna Cimanouska przebywa w Polsce i tu trenuje. Wiadomo już, że Białorusinka jest gotowa do pierwszego startu po igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020. Weźmie udział w zawodach w Szczecinie.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Kryscina Cimanouska Getty Images / SOPA Images / Na zdjęciu: Kryscina Cimanouska
Pierwszy start Krysciny Cimanouskiej po igrzyskach olimpijskich w Tokio i przylocie do Polski zaplanowany jest na niedzielę 15 sierpnia. Poinformował o tym na Twitterze dziennikarz TVP Sport, Michał Chmielewski. Zwrócił też uwagę na specjalne środki bezpieczeństwa, jakie zagwarantowane ma biegaczka.

"Dziś w Szczecinie pierwszy raz od Tokyo2020 pobiegnie w Polsce Kristina Cimanouska. 100+200 metrów, Memoriał Maniaka. Podobno towarzyszy jej spora grupa kibiców - takich z krótkofalówkami i sprzętem antyporywaczowym" - napisał Chmielewski.

O Cimanouskiej głośno jest od momentu, gdy podczas pobytu na igrzyskach olimpijskich w Tokio skrytykowała swoich trenerów i działania białoruskiego związku sportowego. Przez to skreślono ją z listy startowej w Tokio i kazano wracać do kraju. Biegaczka nie zgodziła się na to i szukała miejsca, w którym mogłaby kontynuować karierę.

Wybór padł na Polskę. Wybrała się do naszej ambasady w Tokio, gdzie dostała wizę humanitarną, a następnie przez Wiedeń dotarła do Polski. To z naszym krajem wiąże swoją przyszłość sportową, a Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało, że Białorusinka uzyska m.in. opiekę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020 podpadła reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Za krytykę trenerów nakazano jej powrót do kraju. Sprinterka wiedziała, co to może oznaczać. Po przylocie do ojczyzny groziło jej więzienie, a nawet zesłanie do obozu pracy.

Od Polaków dostała nie tylko bezpieczne schronienie. Otrzymała też solidne wsparcie finansowe po tym, jak dołączyła do Grupy Sportowej Orlen zrzeszającej najlepszych zawodników, w tym medalistów olimpijskich z Tokio. Współpraca umożliwi jej dalsze treningi i kontynuację sportowej kariery.

Transmisja dostępna będzie od godziny 19:20 w TVP Sport.


Czytaj także:
Ten wynik nabiera jeszcze większego znaczenia! Zaskakujące kulisy fenomenalnego biegu Anny Kiełbasińskiej
Znakomita sportsmenka o gołębim sercu. "Ludzie są niesamowici"

ZOBACZ WIDEO: To największa polska niespodzianka medalowa w Tokio. "Beka? Nie wiedziałem, że ktoś to usłyszy. Sam siebie rozbawiłem"
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×