Zaskakująca porażka Damiana Czykiera. Piotr Lisek z problemami

Dobiegły końca Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Niespodziewanej porażki w biegu na 60 metrów przez płotki doznał Damian Czykier. Po złoto, ale z problemami, sięgnął natomiast Piotr Lisek.

Mateusz Kozanecki
Piotr Lisek WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: Piotr Lisek
Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu był finał biegu na 400 metrów kobiet z udziałem "Aniołków Matusińskiego". Zawodniczki stworzyły niezwykle ciekawe widowisko, które rozstrzygnęło się dopiero na ostatnich metrach. Po złoto sięgnęła Justyna Święty-Ersetic, która przy okazji ustanowiła nowy rekord Polski wynikiem 51,04 s.

Rywalizację w pchnięciu kulą już w pierwszej kolejce ustawił Konrad Bukowiecki. 25-latek uzyskał 21,53 m i wyszedł na zdecydowane prowadzenie. W końcówce zbliżył się do niego Michał Haratyk, ale pchnięcie na 21,07 m pozwoliło na wywalczenie srebrnego medalu.

Mistrzem Polski został także inny faworyt - Piotr Lisek, choć zwycięstwo nie przyszło mu łatwo. Obrońca tytułu dopiero za trzecim razem zaliczył pierwszą wysokość - 5,41 m. Później poprawił się jeszcze o 20 cm. Podium uzupełnili Paweł Wojciechowski i Karol Pawlik. Bez medalu pozostał z kolei Robert Sobera.

Kapitalny finisz miał finał biegu na 800 metrów. Zwyciężył Patryk Sieradzki, a za jego plecami niemal równocześnie linię mety przekroczyło czterech zawodników. Dopiero analiza fotofiniszu rozstrzygnęła, że drugi był Patryk Dobek. O pięć tysięcznych sekundy wyprzedził Macieja Wyderkę.

Ponad ośmiometrowym skokiem popisał się Piotr Tarkowski. Ustanowił tym samym swój nowy rekord życiowy (8,01 m) i pewnie zwyciężył. Wśród kobiet najlepsza była natomiast Anna Matuszewicz (6,41 m).

Dość niespodziewanie w finale biegu na 60 m przez płotki przegrał Damian Czykier. Uległ o 0,002 s 20-letniemu Jakubowi Szymańskiemu. Trzeci był w tej rywalizacji Krzysztof Kiljan.

Odnotujmy, że w biegu na 200 metrów najlepsi byli Łukasz Żok (20,68 s) i Nikola Horowska (23,22 s), w skoku wzwyż zwyciężyła Wiktoria Miąso (1,78 m). Mistrzem Polski w biegu na 400 metrów został Kajetan Duszyński (46,71 s), na 800 m zwyciężyła Angelika Cichocka (2:07.55 min.), na 3000 m Eliza Megger (9:03.47 min.) i Michał Rozmys (8:09.53 min.). Najlepszym siedmioboistą został z kolei Rafał Horbowicz (5675 pkt).

W dniach 18-20 marca w Belgradzie odbędą się Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Na starcie nie zabraknie reprezentantów Polski.