2. edycja Festiwalu Polskich Filmów Sportowych Zakopane, 26-29 października 2022

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe /  / 2. edycja Festiwalu Polskich Filmów Sportowych Zakopane, 26-29 października 2022
Materiały prasowe / / 2. edycja Festiwalu Polskich Filmów Sportowych Zakopane, 26-29 października 2022
zdjęcie autora artykułu

Zgodnie z zapowiedziami organizatora, przygotowywana jest druga odsłona ogólnopolskiego konkursu na najlepszą produkcję dokumentalną o tematyce sportowej.

Pod uwagę brane będą filmy, które powstały w latach 2019-2022. Pula nagród wynosi 70 tysięcy złotych a produkcje zgłaszać można do 17 września 2022. Faza selekcyjna jest otwarta.

Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie podzielone jest na dwie sekcje – konkurs dla ekranizacji pełnometrażowych (powyżej 40 minut) i krótkometrażowych (do 40 minut). Linki do filmów należy umieszczać na formularzu zgłoszeniowym na stronie https://filmfreeway.com/FestiwalPolskichFilmowSportowych

W ubiegłym roku wiele z zaprezentowanych obrazów mocno poruszyło zarówno publiczność jak i jurorów. Emocje, które dla fanów sportu są czymś oczywistym, przełożone na język filmu pokazującego „zaplecze” walki o zwycięstwo, przełamane uporem, bólem, odwagą i determinacją w pokonywaniu własnych ograniczeń były niekiedy tak silne, że towarzyszyły nam jeszcze długo po zakończeniu seansu.

Dlatego po raz kolejny chcemy zachęcić twórców obrazów dokumentalnych i reportaży do udziału w wydarzeniu łączącym sztukę kinematografii i sport – zaznacza Maciej Polny, organizator wydarzenia ze Stowarzyszenia Żuraw Gdańsk oraz spółki KFSport, do której należą marki SpeedwayEvents.pl i massevent.pl.

Wyniki przeglądu selekcyjnego będą opublikowane 3 października 2022. Do konkursu zakwalifikowanych zostanie maksymalnie po 12 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych. W skład Komisji Selekcyjnej wejdą uznani producenci, reżyserzy i operatorzy filmowi.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

Projekcje konkursowe zaplanowano w dniach 26-29 października 2022 w Zakopanem, w kinie Giewont. Dopuszcza się jednak możliwość pokazów w innej lokalizacji.

Złote Mamuty – Nagrody Główne, w kwocie 15 i 10 tysięcy złotych (odpowiednio dla sekcji długo- i krótkometrażowej) wręczone zostaną podczas Gali Finałowej 29 października br. Przewidziano także gratyfikacje finansowe za filmy wyróżnione przez jury i widzów.

Wydarzenie odbędzie się przede wszystkim dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz obecności sprawdzonych sponsorów oraz partnerów.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu (2021 r.) do konkursu zgłoszono 58 tytułów. Czterodniowej imprezie towarzyszyły wydarzenia z udziałem gwiazd polskiego sportu.

W ramach Festiwalu działało także Studio Festiwalowe, skąd na platformie streamingowej i w medich społecznościowych codziennie emitowane były spotkania z twórcami i sportowcami.

Dodatkowe informacje: 1. Zasady procesu selekcyjnego podane są w Regulaminie Festiwalu załączonego o informacji oraz na stronie www.festpfs.pl

Źródło artykułu: