Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Aktywność sportowa bardzo wskazana

Osobom z niepełnosprawnościami ruch jest tak samo potrzebny, jak ludziom w pełni sprawnym – to jeden z ważniejszych wniosków po debacie z udziałem sportowców, nauczycieli i ekspertów jaka odbyła się w ramach kampanii „Sport bez Barier”.

PC
materiał partnera Materiały prasowe / materiał partnera

Paneliści wskazywali, że uprawianie sportu podnosi jakość życia osób z niepełnosprawnościami, co widać już w przypadku dzieci. Radość wywołuje u nich już sam fakt podjęcia ćwiczeń, a ruch zapewnia im również „wyjście do ludzi”, kontakt z innymi osobami. - Dziecko może funkcjonować jak pełnosprawny człowiek – stwierdziła dr Agnieszka Kotwica, trenerka siatkówki i nauczycielka akademicka, członek Rady Naukowej Fundacji Neuron+. Fundacja jest organizatorem kampanii „Sport bez Barier”. Wskazała ona na ogromną rolę rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy muszą np. zapewnić swoim pociechom dojazd na zajęcia sportowe.

Uczestnicy debaty wskazywali, że OzN mogą uprawiać niemal każdą dyscyplinę sportu, gdyż w ostatnich czasach dostosowuje się kolejne dyscypliny do możliwości wszystkich osób. Ważna jest jednak informacja, którą powinni otrzymywać nauczyciele wf, których czynności, ćwiczeń dzieci nie mogą wykonywać, ale jednocześnie można dla nich znaleźć inne formy aktywności, w których mogliby się realizować.


Prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+ zwrócił uwagę na fakt, że aktywności fizycznej OzN mocno sprzyja współczesna medycyna. – Największą zdobyczą jest rozwój wielu dziedzin medycyny, nowe leki, nowe terapie, nowe aparaty – stwierdził Janusz Kocki. Dodał, że niemniej istotny jest przekaz informacyjny o możliwościach zastosowania terapii celowanych także w sporcie. Wielką zdobyczą współczesności jest – według prof. Kockiego – chęć nauczycieli do zdobywania informacji o chorobie dziecka - ucznia, aby wiedzieć w jaki sposób pomóc choremu dziecku w razie zaostrzenia objawów choroby lub np. na wycieczce klasowej.


Przejawem zmiany społecznego postrzegania sportu OzN jest pozytywne podejście wielu firm i przedsiębiorców do sponsorowania klubów, stowarzyszeń i niepełnosprawnych sportowców. Pomagają oni np. dzieciom w wyjazdach na zawody, ale także w codziennej pracy treningowej.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×