Argentyna wywalczyła awans na IO

Szczypiorniści reprezentacji Argentyny wygrali XVI mistrzostwa panamerykańskie, dzięki czemu wywalczyli kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku. W decydującym spotkaniu Gauchos pokonali Brazylię 26:23 (15:14).

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Argentyńczycy, którzy byli sensacją tegorocznych mistrzostw świata w Szwecji, przystępowali do turnieju w roli jednego z głównych faworytów. Gauchos bez większych problemów przebrnęli przez fazę grupową mistrzostw, pokonując kolejno Meksyk (31:16), Stany Zjednoczone (36:19) oraz Dominikanę (28:20). W fazie pucharowej na zawodników Eduardo Gabriela Gallardo czekali Chilijczycy, którzy okazali się niezwykle wyrównanym rywalem. Po zaciętym spotkaniu reprezentanci Argentyny zwyciężyli 26:25 (15:10) i w finale zawodów spotkali się z Brazylią. Pojedynek finałowy lepiej rozpoczęli szczypiorniści z Kraju Kawy, którzy szybko objęli prowadzenie 5:2 (7. min.). Kwadrans później ich przewaga wynosiła już pięć bramek (12:7), jednak ambitna postawa Argentyńczyków pozwoliła im przechylić szalę zwycięstwa na swą korzyść. Wygrana 26:23 była dla nich pierwszym tryumfem w mistrzostwach i okazała się największym sukcesem w historii argentyńskiego szczypiorniaka. Gauchos wystąpią na Igrzyskach Olimpijskich po raz pierwszy w historii. Awans do turniejów kwalifikacyjnych do IO wywalczyli Brazylijczycy oraz zdobywcy brązowego medalu, reprezentanci Chile (pokonali Dominikanę 27:24). Turnieje te rozegrane zostaną w kwietniu 2012 roku. * Zespoły zakwalifikowane do IO 2012: Wielka Brytania (gospodarz), Francja (mistrz świata) oraz Argentyna (zwycięzca mistrzostw panamerykańskich). * Zespoły zakwalifikowane do turniejów kwalifikacyjnych do IO 2012: Dania, Hiszpania, Szwecja, Chorwacja, Islandia, Węgry, Brazylia, Chile + 6 drużyn, które zostaną wyłonione w mistrzostwach poszczególnych kontynentów.
Argentyńczycy zakwalifikowali się na Igrzyska Olimpijskie po raz pierwszy w historii