Remis w wojnie o Londyn- relacja z meczu Serbia - Polska

Reprezentacja Polski zremisowała z Serbią 25:25 (15:14) w drugim meczu turnieju kwalifikacyjnego do IO w Londynie. By uzyskać awans na igrzyska olimpijskie w Londynie biało-czerwoni nie mogą przegrać z gospodarzem turnieju - Hiszpanią.

Paweł Nowakowski

Początek spotkania lepszy w wykonaniu Serbów, wśród których czołowy prym wiódł bezbłędny Ivan Nikcević. Po trafieniu Rajko Prodanovicia, Bogdan Wenta poprosił o czas dla swojej drużyny - 1:4 (6'). Biało-czerwoni po przerwie zmienili system obrony na 6-0.

Ruch ten okazał się trafny. Polacy rozkręcali się z minuty na minutę, odrabiając skrupulatnie straty. Piękną akcją popisał się tercet Grzegorz Tkaczyk - M. Jurecki i
Adam Wiśniewski - 3:4 (9'). Świetna gra w obronie i skuteczna gra w przewadze pozwoliła Polakom wyjść na prowadzenie - 7:6 (16').

Chwilę później biało-czerwoni grali w podwójnym osłabieniu (Tkaczyk, Jurasik). Ten trudny okres gry Polacy przetrwali jednak kapitalnie (trafienia K. Lijewskiego, M. Jureckiego). Ponadto z gry udało się skutecznie odciąć dwie największe armaty serbskiej kadry - Marko Vujina (1/5) i Momira Ilicia. W końcówce za Tkaczyka dobrą zmianę dał Tomasz Rosiński. Pewnym punktem kadry był bezbłędny Adam Wiśniewski, autor 4 trafień - 15:14 (30').

Po zmianie stron Polacy mieli spore problemy z powstrzymaniem Rastko Stojkovicia, lecz wymiana ciosów nie ustawała - 16:15 (35'). Świetną "wrzutkę" Polaków w 42 minucie efektownie wykończył Mariusz Jurasik.

Ostatnie dziesięć minut wojny serbsko-polskiej dostarczyło ogromnych emocji. W newralgicznym momencie spotkania uaktywnił się Karol Bielecki - 24:22 (55'). Kiedy na pięć minut przed końcem na ławkę kar powędrował Tkaczyk, lecz rywale nie wykorzystali swej szansy. Orły Wenty w osłabieniu dorzuciły bramkę, a chwilę później Serbowie popełnili błąd w ataku! - 25:22 (56').

Ostatnie 60 sekund to kolejny thriller w wykonaniu biało-czerwonych. Trzecią karę dwóch minut i w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Tkaczyk. Wicemistrzowie Europy rzucili się do pościgu. Kontaktowe trafienie dla wicemistrzów Europy zdobył Prodanović - 25:24 (59'), a do remisu na siedem sekund przed końcową syreną doprowadził Nikcević, skutecznie wykończając kontratak.

Polacy na ostatnie pięć sekund wycofali bramkarza, jednak nie przyniosło to efektu - rzut Bieleckiego został zablokowany. By uzyskać awans na igrzyska olimpijskie w Londynie biało-czerwoni nie mogą przegrać z gospodarzem turnieju - Hiszpanią. W przypadku równej liczby punktów o miejscu w tabeli zadecyduje bilans bramek.