Kwal. do IO: Rywalki Polek już znane!

Podopieczne Giovaniego Guidettiego będą rywalkami Polek w półfinałowych zmaganiach Polek w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Londynie. W decydującym o awansie spotkaniu Niemki uporały się z Bułgarkami w trzech setach.
Miłosz Marek

Układ gier i wyniki dwóch poprzednich dni turnieju w Ankarze spowodowały, że pojedynek Niemcy - Bułgaria rozstrzygał o losach drugiego, premiowanego awansem do półfinału miejsce w pierwszym zestawieniu. Oba zespoły wcześniej bez problemu pokonały Chorwację i okazały się słabsze od gospodyń.

Zdecydowanymi faworytkami starcia były nasze zachodnie sąsiadki, ale nie można powiedzieć, że szło im łatwo i bezproblemowo. Niedoceniane biało-zielono-czerwone grały solidnie w ataku i bardzo dobrze w bloku, co sprawiało spore problemu podopiecznym Giovanniego Guidettiego. Pierwsze dwie odsłony zakończyły się minimalnymi sukcesami Niemek, ale w drugim secie Bułgarki nie wykorzystały czteropunktowej przewagi.

Trzecia odsłona była już popisem wicemistrzyń Europy i prawdziwą prezentacją siły w ataku. Nieoceniona po raz kolejny okazała się Małgorzata Kożuch, która w zaledwie trzech partiach zdołała wywalczyć aż 21 punktów! Do skuteczniej rywalizacji nie włączyła się najlepsza siatkarka po bułgarskiej stronie - Ewa Janewa, która zdecydowanie nie miała swojego dnia. Tylko dwie akcje zakończyła powodzeniem i została zmieniona już w drugiej części gry. Więcej szans na grę nie otrzymała.

Niemki zgarnęły pełną pulę i wystąpią w sobotnim półfinale. Tam ich rywalkami będą Polki, z którymi dwukrotnie mierzyły się tuż przed wyjazdem do Ankary. W Dąbrowie Górniczej zespoły podzieliły się meczami. Pierwszy pięciosetowiec należał do gospodyń, drugi do przyjezdnych.

Niemcy - Bułgaria 3:0 (25:22, 25:22, 25:11)

Niemcy: Weiss, Grun, Ssuschke-Voigt, Furst, Kożuch, Brinker, Tzscherlich (libero) oraz Matthes, Beier, Schaus, Apitz.

Bułgaria: Nenowa, Rabadzijewa, Zarkowa, Janewa, Wasiliewa, S. Filipowa, M. Filipowa (libero) oraz D. Nikołowa, Kitipowa, Koewa, Karakaszjewa, E. Nikołowa.