Natalia Pacierpnik siódma w K1

Natalia Pacierpnik zajęła siódme miejsce w finale konkurencji K1 w kajakarstwie górskim. To życiowy wynik 24-latki debiutującej na igrzyskach. Wygrała Emilie Fer z Francji.

Daniel Ludwiński

Urodzona w 1988 roku Natalia Pacierpnik do olimpijskiego slalomu podeszła jako trzydziesta szósta zawodniczka światowego rankingu i dwudziesta czwarta kajakarka ostatnich mistrzostw świata. Przed igrzyskami mało kto był więc skłonny stawiać akurat na nią, a tymczasem Pacierpnik wypadła w Londynie bardzo dobrze i szczególnie dzięki swojemu półfinałowemu występowi stała się kandydatką do medalu. We wspomnianym półfinale Polce udał się bowiem życiowy występ, gdyż po znakomitym przejeździe zajęła pierwsze miejsce i pokonała wszystkie najlepsze zawodniczki świata.

Uzyskany czas dałby 24-latce złoty medal, gdyby udało się go osiągnąć raz jeszcze w finale. W nim Pacierpnik niestety nie zdołała jednak ponownie zaprezentować się równie dobrze. Polka straciła niespełna dwie sekundy już wkrótce po starcie, później popełniła jeszcze duży błąd przy dziesiątej bramce, a następnie jadąc nerwowo, ze świadomością uciekającej szansy, otrzymała jeszcze dwie karne sekundy po zahaczeniu jednej z kolejnych bramek. Ostatecznie była więc gorsza od zwyciężczyni o ponad dziewięć sekund i zajęła siódme miejsce.

Na mecie Pacierpnik z trudem powstrzymywała łzy, choć zapewne przed igrzyskami siódmą pozycję wzięłaby w ciemno, podobnie jak sam awans do finału. Zgodnie z powiedzeniem mówiącym, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, po fantastycznym półfinale miała jednak zapewne większe oczekiwania.

Po złoty medal sięgnęła Emilie Fer z Francji, lepsza o 0,61 sekundy niż Australijka Jessica Fox. Czołową trójkę uzupełniła Hiszpanka Maialen Chourraut.

29-letnia zawodniczka z Saint-Maurice odniosła największy sukces w karierze.

Cztery lata temu w Pekinie Fer zajęła siódme miejsce. Dotychczas jej największym osiągnięciem było drugie miejsce w mistrzostwach Europy w 2009 roku.

Jej trenerem jest Sylvain Curinier, którego inny podopieczny - Tony Estanguet zdobył dwa dni temu złoty medal olimpijski w C1.

Emilie Fer pochodzi z usportowionej rodziny. Jej matka Gaelle Madrange była mistrzynią kraju w tej konkurencji.

Emilie Fer

urodzona 17 lutego 1983 roku w Saint-Maurice

wzrost: 1,73 m
waga: 63 kg

największe sukcesy: igrzyska olimpijskie: 1 m. (2012), 7 m. (2008) mistrzostwa Europy: 2 m. (2009)