Tomasz Majewski ze złotem! Polski kulomiot obronił tytuł mistrza olimpijskiego!

Zdjęcie okładkowe artykułu: TVN Agency / Na zdjęciu: Tomasz Majewski
TVN Agency / Na zdjęciu: Tomasz Majewski
zdjęcie autora artykułu

Tomasz Majewski w wieczornym finale pchnięcia kulą powtórzył swój sukces z Pekinu i po raz drugi w karierze został mistrzem olimpijskim! Nasz zawodnik wygrał odległością 21,89 metra.

W tym artykule dowiesz się o:

 Konkurs pchnięcia kulą był jedną z ostatnich konkurencji ósmego dnia igrzysk w Londynie. Nadzieje polskich kibiców, co zrozumiałe, były duże - Tomasz Majewski był jednym z tych sportowców, wobec których nie wahaliśmy się używać określenia: faworyt. W ubiegłym roku mistrz z Pekinu radził sobie gorzej, nie zdobył medalu na mistrzostwach świata w Daegu. W Londynie wrócił jednak dawny Majewski, równie dobry, a nawet jeszcze lepszy niż ten, który zdobył olimpijskie złoto cztery lata temu. W Chinach Polak startował w charakterystycznej bandamce, w Londynie również zdecydował się ją założyć. Nakrycie głowy okazało się szczęśliwe.

Piątkowy konkurs rozstrzygnął się w znacznej mierze już w pierwszych trzech z sześciu rozegranych serii. Na początku najlepszy był aktualny mistrz świata David Storl, jednak już w drugiej kolejce znacząco zbliżył się do niego Majewski. Trzecia seria była jeszcze lepsza dla Polaka -wynik 21,87 był lepszym o zaledwie jeden (!) centymetr od rezultatu Niemca. Jak się okazało, Storl nie był już w stanie odpowiedzieć jeszcze lepszą próbą.

W ostatnich trzech seriach żaden z czołowych sześciu kulomiotów nie mógł zresztą się poprawić i gdy wspomniany Storl również nie zdołał tego dokonać wiadomo już było, że podobnie jak w Pekinie mistrzem jest Majewski. Polak nie miał jednak zamiaru pasować i wchodząc do koła mimo mniejszego obciążenia znów dał z siebie wszystko. Jak przystało na mistrza jako jedyny zdołał pchnąć kulę jeszcze dalej - jego ostateczny wynik dający złoto to 21,89 m.

Tomasz Majewski jest pierwszym Europejczykiem w historii, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą i jednocześnie pierwszym kulomiotem od 56 lat, któremu udała się ta sztuka.

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik
1Tomasz MajewskiPolska21,89
2David StorlNiemcy21,86
3Reese HoffaUSA21,23
4Christian CantwellUSA21,19
5Dylan ArmstrongKanada20,93
6German LauroArgentyna20,84
7Asmir KolasinacSerbia20,71
8Paweł ŁyżynBiałoruś20,69
Źródło artykułu: