Medalowe nadzieje: Arsen Kasabijew

Arsen Kasabijew jest jedną z nadziei na medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów. Mający od 2009 roku polskie pochodzenie zawodnik na ostatnich igrzyskach olimpijskich zajął 4. miejsce.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Arsen Kasabijew przyszedł na świat 15 listopada 1987 roku w Cchinwali. Dla pochodzącego z Osetii Południowej sztangisty start w Londynie będzie trzecim występem na igrzyskach olimpijskich. Kasabijew na igrzyskach zadebiutował w Atenach w 2004 roku, kiedy to zajął 14. miejsce. Miał on wtedy niespełna 17 lat i był jednym z największych talentów w światowym podnoszeniu ciężarów. Już wtedy trenował w Polsce. Utalentowanego zawodnika dostrzegł na początku XXI wieku trener gruzińskiej kadry, który wtedy pracował w Ciechanowie.

Swój talent Gruzin potwierdził cztery lata później w Pekinie. W Chinach Kasabijew zajął 4. miejsce z wynikiem 399 kg. W grudniu 2009 z rąk ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Gruzin otrzymał polskie obywatelstwo. Kilka miesięcy później zadebiutował w biało-czerwonych barwach na Mistrzostwach Europy. Debiut okazał się udany, bowiem Kasabijew sięgnął po złoty medal. Polska flaga na znak żałoby po ofiarach katastrofy smoleńskiej została wówczas przyozdobiona czarnym kirem. Pięć miesięcy później urodzony w Gruzji sztangista po raz kolejny potwierdził, że należy do światowej czołówki. W rozegranych w Antalyi mistrzostwach świata zajął on 5. miejsce.

Polub SportoweFakty na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (2)
  • Needer Zgłoś komentarz
    redaktorku...ogarnij się ,albo przynajmniej popraw te wypociny
    • pz0 Zgłoś komentarz
      Od 2009 ma polskie pochodzenie? Myślałem że do końca życia będzie miał pochodzenie gruzińskie.