Polacy pokochają longtrack? - zapowiedź Grand Prix na długim torze w Rzeszowie

Pierwszy raz w historii w Polsce odbędzie się jedna z rund Indywidualnych Mistrzostw Świata w wyścigach motocyklowych na długim torze. W sobotę zawodnicy rywalizować będą w Rzeszowie.

Dawid Cysarz
Dawid Cysarz
Do tej pory imprezy tego typu omijały nasz kraj. W Polsce nie było toru, na którym mogliby rywalizować jeźdźcy w tej odmianie wyścigów motocyklowych. Jednak przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu Międzynarodowa Federacja Motocyklowa zmieniła regulamin i dopuściła możliwość rozgrywania zawodów na torach od 350 metrów.

Dzięki temu organizatorem 4. rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata został wybrany Rzeszów. Dla większość polskich kibiców turniej na Podkarpaciu będzie pierwszym kontaktem z longtrackiem.

Polski Związek Motorowy mógł nominować zawodnika, który w rzeszowskich zawodach wystąpi z dziką kartą. Długo nie wiadomo było, który z Polaków zdecyduje się na start w mieście nad Wisłokiem. Na kilka tygodni przed turniejem swoją kandydaturę zgłosił Stanisław Burza i to on będzie jedynym przedstawicielem naszego kraju. - To szansa do pokazania się w mediach, ponieważ będę jedynym Polakiem w stawce. Nigdy nie brałem udziału w takich zawodach, jednak tor w Rzeszowie jest mi dobrze znany. Rozmawiałem z panią Martą Półtorak i pozwoli mi potrenować przed turniejem. Koncentruję się na kompletowaniu sprzętu, który jest inny niż w klasycznym żużlu i posiada między innymi skrzynię biegów - mówił kilkanaście dni temu żużlowiec Kolejarza Opole w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl.

Polscy kibice będą mogli zobaczyć w Rzeszowie wielu znajomych zawodników. Kilka z nich na co dzień reprezentuje barwy klubów startujących w polskich ligach. Joonas Kylmaekorpi w ubiegłym roku był żużlowcem miejscowej PGE Marmy. Fin to aktualnie najlepszy zawodnik na świecie. Ma na swoim trzy tytuły mistrza świata i w tegorocznym sezonie zmierza po kolejny.

Przed sezonem największe nadzieje na zdetronizowanie Kylmaekorpiego miał Martin Smolinski. Jeździec drugoligowego KSM Krosno nie najlepiej zaczął tegoroczne zmagania, a z powodu kontuzji nie wystąpił w 3. rundzie w Marmande i teraz musi walczyć o pozostanie w cyklu.

Obecnie najgroźniejszymi rywalami aktualnego mistrza świata są Jannick de Jong oraz Josef Franc i Richard Hall. Czecha i Brytyjczyka mogli na polskich torach podziwiać fani speedway'a z Krosna czy Lublina. Obecnie "Pepe" jest zawodnikiem Orła Łódź, ale w tym roku nie miał okazji do zaprezentowania swoich umiejętności.

Kibice z Lublina ściskać kciuki będą za Cameronem Woodwardem. Australijczyk to jeden z liderów Lubelskiego Węgla KMŻ. Znani z występów w Polsce są także Stephan Katt (Orzeł Łódź i Kolejarz Opole), Richard Wolff (KSM Krosno), Richard Speiser (PSŻ Poznań), Matthias Kroeger (Orzeł Łódź) czy David Howe (m.in. KMŻ Lublin, GTŻ Grudziądz i Start Gniezno).

Co ciekawe drugim rezerwowym w rzeszowskich zawodach będzie młoda Czeszka Michaela Krupickova, która od dwóch lat z powodzeniem rywalizuje z mężczyznami.

Podczas turniejów Grand Prix na długim torze w każdym wyścigu bierze udział 5 zawodników, którzy rywalizują na specjalnych motorach, posiadających skrzynię biegów. Runda zasadnicza składa się z 20 wyścigów, po których rozgrywane są dwa półfinały. W finale udział bierze pięciu najlepszych zawodników po zsumowaniu punktów ze wszystkich biegów.

Najważniejsze zasady Grand Prix na długim torze.
- 19 stałych uczestników plus 1 dzika karta na każdy turniej.
- 20 wyścigów plus 2 półfinały i finał, w sumie 23 biegi.
- 5 zawodników w biegu
- turnieje mogą być rozgrywane na torach o długości od 350m do 1300m (długość rzeszowskiego toru wynosi 395 metrów)

Lista startowa:

1. Dirk Fabriek (Holandia)
2. Stephan Katt (Niemcy)
3. Cameron Woodward (Australia)
4. Stephane Tresarrieu (Francja)
5. Aki Pekka Mustonen (Finlandia)
6. Joel Nystroem (Szwecja)
7. Josef Franc (Czechy)
8. Richard Speiser (Niemcy)
9. Glen Philips (Wielka Brytania)
10. Martin Smolinski (Niemcy)
11. Mathieu Tresarrieu (Francja)
12. Theo Pijper (Holandia)
13. David Howe (Wielka Brytania)
14. Stanisław Burza (Polska)
15. Mathias Kroeger (Niemcy)
16. Richard Wolff (Czechy)
17. Joonas Kylmaekorpi (Finlandia)
18. Jannick de Jong (Holandia)
19. Richard Hall (Wielka Brytania)
20. Joerg Tebbe (Niemcy)

R1. Karel Kadlec (Czechy)
R2. Michaela Krupickova (Czechy)

Początek zawodów: godz. 18:30
Trening: piątek, godz. 14:00

Bilety w cenie:
Nowa trybuna (wschodnia) - 50 zł,
Stara trybuna (zachodnia) - 30 zł.

Informacje o torze:
Długość: 392 m
Szerokość na prostych: 11,4 m
Szerokość na łukach: 14,5 m

Sędzia: Pavel Vana (Czechy)
Przewodniczący Jury FIM: Wolfgang Glass (Niemcy)

Klasyfikacja generalna:
1. Joonas Kylmaekorpi - 67
2. Jannick de Jong - 60
3. Josef Franc - 54
4. Richard Hall - 54
5. Joerg Tebbe - 51
6. Dirk Fabriek - 39
7. Cameron Woodward - 38
8. Aki Pekka Mustonen - 37
9. David Howe - 37
10. Stephan Tressarieu - 33
11. Richard Speiser - 33
12. Martin Smolinski - 31
13. Mathieu Tressarieu - 28
14. Glen Phillips - 26
15. Stephan Katt - 24
16. Matthias Kroeger - 23
17. Richard Wolff - 16
18. Theo Pijper - 15
19. Jerome Lespinasse - 10
20. Theo di Palma - 5
21. Joel Nystroem - 5
22. Aarni Heikkila - 2
23. Inge Bjerk - 1
24. Kim Rudi Juritzen - 0
24. Kenneth Borgenhaugh - 0

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×