Dostała medal po dwóch latach. Wszystko przez dyskwalifikację Rosjanki

Po ponad dwóch latach reprezentantka Polski Jekaterina Kurakowa otrzyma mały medal mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym. Wszystko po tym, jak zdyskwalifikowana za doping została Rosjanka Kamiła Walijewa.

Łukasz Witczyk
Jekaterina Kurakowa Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Jekaterina Kurakowa
W mistrzostwach Europy w 2022 roku Jekaterina Kurakowa zajęła czwarte miejsce. To jeden z największych sukcesów reprezentantki Polski na arenie międzynarodowej. W mistrzostwach Europy przyznawane są "małe" medale za pozycje zajęte w programach krótkim i dowolnym.

I właśnie za program dowolny Kurakowa dostanie brązowy medal. Stanie się tak po dyskwalifikacji za stosowanie zakazanych środków dopingujących Rosjanki Kamiły Walijewej. Dzięki temu Kurakowa przesunie się na trzecie miejsce w programie dowolnym, ale w klasyfikacji generalnej będzie czwarta.

Kamila Walijewa wywalczyła w Tallinie złoty medal ME. Po jej dyskwalifikacji na pierwsze miejsce przesunięto jej rodaczkę Annę Szczerbakową, a druga jest inna Rosjanka Aleksandra Trusowa. Po brąz ME sięgnęła za to Belgijka Loena Hendrickx. Kurakowa została przesunięta z piątej lokaty na czwartą.

Reprezentantka Polski w ME 2023 również zajęła czwarte miejsce. Wyprzedziły ją Gruzinka Anastasija Gubanowa, Belgijka Hendrickx i Szwajcarka Kimmy Repond. W tym roku Kurakowa sklasyfikowana została na 25. lokacie.