Polscy panczeniści zdobyli Berlin. Teraz czas na Heerenveen

Pięć medali z Pucharu Świata w Berlinie wywieźli polscy panczeniści. Teraz biało-czerwoni przystępują do rywalizacji w holenderskim Heerenveen.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Polacy do Fryzji przyjechali ozłoceni. W Berlinie na najwyższym stopniu podium stawali Artur Waś (dwukrotnie), Jan Szymański oraz drużyna mężczyzn. Ekipa kobieca w biegu drużynowym zajęła drugie miejsce. Wysokie lokaty w stolicy Niemiec wywalczyli także Luiza Złotkowska oraz Konrad Niedźwiedzki, a po przeciętnym otwarciu sezonu coraz lepiej prezentuje się także Zbigniew Bródka.
Biało-czerwoni w pokonanym polu pozostawili cały zastęp Holendrów. Waś dwukrotnie zdystansował Michaela Muldera i Jana Smeekensa, Szymański wyprzedził zaś Thomasa Krola, Kjelda Nuisa oraz Koena Verweija. Pomarańczowi z Polakami przegrali także w zmaganiach drużynowych i na własnym torze zrobią wszystko, żeby się naszym zawodnikom zrewanżować.

Po raz pierwszy w tym sezonie w cieniu kolegów wystartuje Bródka. Nasz mistrz olimpijski wciąż nie jest w pełni sił po kontuzji pachwiny i w Heerenveen odpuści najprawdopodobniej występ na 1000 metrów, skupiając się na swoim koronnym dystansie oraz występie w drużynie.

Polacy w Berlinie trenują bardzo często i ostatni Puchar Świata był dla nich niczym start w domu. W Heerenveen jak u siebie jechał będzie Konrad Niedźwiedzki, który we Fryzji mieszkał i trenował przez ładnych parę lat pod egidą holenderskiej grupy TVM. W poprzednim sezonie Niedźwiedzki w Thialfie (taką nazwę nosi tamtejszy obiekt) na 1500 metrów był trzynasty, miejsce na najniższym stopniu podium wywalczył za to Bródka.

Serię medalowych nadziei w Heerenveen piątkowym sprintem otworzy Waś, który przed rokiem wykręcił w Holandii czwarty i szósty czas. - Konkurencja jest niesamowicie silna. Na 500 metrów decydują setne części sekundy. Jestem dobrej myśli - zapowiada sam zainteresowany na łamach oficjalnej strony internetowej Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Po południu rozegrany zostanie bieg drużynowy mężczyzn. Polacy nie są bez szans w walce o zwycięstwo, gospodarze do rywalizacji przystąpią bowiem w takim samym składzie, który przegrał z biało-czerwonymi w Berlinie. Z trybun zmagania kolegów obserwować będą Verweij, Sven Kramer oraz Wouter olde Heuvel. Panie z Pomarańczowymi powalczą w sobotę, na niedzielę zaplanowano zaś drugą odsłonę sprintu oraz męski bieg na 1500 metrów.

Kadra reprezentacji Polski na PŚ w Heerenveen

Kobiety: Angelika Fudalej, Aleksandra Goss, Urszula Włodarczyk, Katarzyna Woźniak
Mężczyźni: Zbigniew Bródka, Roland Cieślak, Sebastian Kłosiński, Piotr Michalski, Konrad Niedźwiedzki, Artur Nogal, Piotr Puszkarski, Jan Szymański, Artur Waś, Adrian Wielgat.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×