Otwarcie IMP dla Kamila Nowackiego

W rozegranej w sobotnie popołudnie (11 maja) w Wawrowie inauguracyjnej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Polski w klasie 80-125 ccm dubletem zwyciężyli miniżużlowcy GUKS Speedway Wawrów.

Dawid Cysarz

Z kompletem 15 punktów triumfował obrońca tytułu Kamil Nowacki, który o jeden punkt wyprzedził swojego klubowego kolegę - Marcela Studzińskiego. Miejsce na najniższym stopniu podium z dorobkiem dwunastu "oczek" zajął Igor Kopeć-Sobczyński, reprezentujący KST Unibax Toruń.

O sporym pechu może mówić częstochowianin Michał Gruchalski, któremu defekt motocykla na starcie do swojego ostatniego biegu, odebrał szansę walki o miejsce na podium sobotnich zawodów.

Uzyskany przez Kamila Nowackiego komplet punktów może sprawiać wrażenie, że nikt nie zdołał nawiązać z nim walki, jednakże w dwóch ze swoich biegów Mistrz Polski musiał sporo napracować się, aby na dystansie wyprzedzić swych rywali. Tak było w biegu nr 5, kiedy to przez niemal 3 okrążenia na prowadzeniu znajdował się Marcel Studziński. Ostatecznie skutecznym atakiem przy krawężniku popisał się późniejszy zwycięzca zawodów, wyprzedzając swojego młodszego kolegę.

Podobna sytuacja miała miejsce w biegu nr 13, w którym od początku biegu na czele przez 2 kółka jechał 11-letni Paweł Tyburski z Gdańska. Kamil Nowacki, po początkowych problemach z przekładnią biegów tuż po starcie (w ich wyniku przez chwilę znajdował się nawet na ostatniej pozycji), ostatecznie zdołał wyprzedzić wszystkich rywali i przywieźć na metę cenne 3 punkty.

Bardzo dobrze w inauguracyjnej rundzie IMP spisał się także Marcel Studziński, który oprócz wspomnianej porażki z Kamilem Nowackim, w pozostałych biegach nie zaznał goryczy porażki.

Klasyfikacja - I runda IMP 80-125 ccm:
1. Kamil Nowacki (GUKS Speedway Wawrów) - 15 (3,3,3,3,3)
2. Marcel Studziński (GUKS Speedway Wawrów) - 14 (3,2,3,3,3)
3. Igor Kopeć-Sobczyński (KST Unibax Toruń) - 12 (2,3,2,2,3)
4. Michał Gruchalski (UŚKS Speedway Częstochowa) - 10 (3,1,3,3,d)
5. Adrian Bialk (UŚKS Speedway Częstochowa) - 10 (2,w,3,3,2)
6. Patryk Sitarek (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 10 (3,3,1,1,2)
7. Adam Rembeza (KST Unibax Toruń) - 9 (1,2,2,1,3)
8. Marcin Kościelski (KST Unibax Toruń) - 7 (0,3,2,2,d)
9. Paweł Tyburski (LOTOS Wybrzeże Gdańsk) - 7 (2,2,-,2,1)
10. Damian Stalkowski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 6 (2,w,1,1,2)
11. Szymon Frątczak (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 5 (1,1,0,2,1)
12. Karol Żupiński (LOTOS Wybrzeże Gdańsk) - 4 (w,2,0,0,2)
13. Adam Wankiewicz (KST Unibax Toruń) - 0 (w,d,-,-,-)

Bieg po biegu:
1. NOWACKI (44,94), Kopeć-Sobczyński
2. GRUCHALSKI (45,94), Tyburski, Frątczak, Wankiewicz (w/2min)
3. SITAREK (47,18), Bialk, Żupiński (w/u3)
4. STUDZIŃSKI (46,25), Stalkowski, Rembeza, Kościelski
5. NOWACKI (45,32), Studziński, Gruchalski, Bialk (w/u4)
6. KOPEĆ-SOBCZYŃSKI (47,09), Rembeza, Frątczak
7. SITAREK (48,53), Tyburski, Stalkowski (w/u2)
8. KOŚCIELSKI (47,47), Żupiński, Wankiewicz (d3)
9. NOWACKI (45,91), Kościelski, Sitarek, Frątczak
10. GRUCHALSKI (46,19), Kopeć-Sobczyński, Stalkowski, Żupiński
11. BIALK (48,22), Rembeza, Wankiewicz (-)
12. STUDZIŃSKI (46,50), Tyburski (-)
13. NOWACKI (46,47), Tyburski, Rembeza, Żupiński
14. STUDZIŃSKI (46,53), Kopeć-Sobczyński, Sitarek, Wankiewicz (-)
15. GRUCHALSKI (46,56), Kościelski
16. BIALK (48,85), Frątczak, Stalkowski
17. NOWACKI (45,78), Stalkowski, Wankiewicz (-)
18. KOPEĆ-SOBCZYŃSKI (46,72), Bialk, Tyburski, Kościelski (d3)
19. STUDZIŃSKI (45,84), Żupiński, Frątczak
20. REMBEZA (48,65), Sitarek, Gruchalski (d/start)

NCD: Kamil Nowacki - 44,94 sek. w 1. wyścigu

Pomiędzy biegami oficjalnymi odbywały się wyścigi pokazowe na dystansie dwóch okrążeń, w których wystartowali najmniej doświadczeni zawodnicy klubu z Wawrowa: będący świeżo po egzaminie na certyfikat MŻ - Mateusz Bartkowiak i Kamil Pytlewski oraz przygotowujący się do takiego egzaminu Wojtkowie - Fajfer i Gomułka. Zdecydowanie najlepszy okazał się Mateusz Bartkowiak, który zwyciężył w czterech z pięciu wyścigów.

Klasyfikacja biegów pokazowych:
1. Mateusz Bartkowiak (GUKS Speedway Wawrów) - 13 (3,3,1,3,3)
2. Kamil Pytlewski (GUKS Speedway Wawrów) - 8 (2,2,2,d,2)
3. Wojciech Fajfer (GUKS Speedway Wawrów) - 6 (1,1,3,d,1)
4. Wojciech Gomułka (GUKS Speedway Wawrów) - 2 (0,0,0,2,0)

Ostatnim akcentem zawodów był bieg pożegnalny Alana Szczotki - wychowanka klubu z Wawrowa, który zdecydował się przenieść na duży tor i rozpocząć treningi na motocyklu o pojemności 500 ccm.

Również i ten wyścig zakończył się pewnym zwycięstwem Kamila Nowackiego. Po tym biegu Alan zaprezentował swoją jazdę na "dorosłej" żużlówce, czym wywołał duże brawa wśród widzów.

Bieg pożegnalny Alana Szczotki:
NOWACKI (A), Stalkowski (B), Studziński (C), Bialk (D)

Zainaugurowana została także rywalizacja indywidualna w klasie 50 ccm o tytuł nieoficjalnego Indywidualnego Mistrza Polski, która od roku 2012 odbywa się w ramach Pucharu Prezesów Polskich Klubów Miniżużlowych. Przypominamy, że startują w niej najmłodsi adepci "czarnego sportu", którzy nie ukończyli jeszcze 10-go roku życia. W minioną sobotę walczyli oni o Puchar Prezesa GUKS Speedway Wawrów.

Zdecydowanym zwycięzcą turnieju okazał się obrońca tytułu - ośmioletni Jacek Fajfer (GUKS Speedway Wawrów), który zwyciężył we wszystkich swoich wyścigach, uzyskując komplet 15 punktów. Pozostałe miejsca na podium zajęli zawodnicy MKMŻ Rybki Rybnik - Paweł Trześniewski (2. miejsce - 12 pkt.) i Sebastian Borszcz (3. miejsce - 11 pkt.).

Klasyfikacja - I Runda Pucharu PPKMŻ 50 ccm (Turniej o Puchar Prezesa GUKS Speedway Wawrów):
1. Jacek Fajfer (GUKS Speedway Wawrów) - 15 (3,3,3,3,3)
2. Paweł Trześniewski (MKMŻ Rybki Rybnik) - 12 (2,3,2,2,3)