W tej dyscyplinie Polacy triumfowaliby na igrzyskach? MMA na drodze do pełnosprawności

Zdjęcie okładkowe artykułu:  / Koła olimpijskie
/ Koła olimpijskie
zdjęcie autora artykułu

MMA na przełomie ponad 20 lat rozwinęło się do tego stopnia, że coraz głośnej mówi się o tej dyscyplinie w kontekście dołączenia jej do programu igrzysk olimpijskich. Gdyby to się udało, polscy fani tego sportu byliby zachwyceni.

W tym artykule dowiesz się o:

Baseball, karate, skateboarding, surfing oraz wspinaczka sportowa - to pięć nowych dyscyplin, które Międzynarodowy Komitet Olimpijski dołączył do programu igrzysk w Tokio w 2020 roku. Wśród nich nie ma jednak mieszanych sztuk walki (MMA), gdyż w tym celu nie poczyniono tak naprawdę żadnych poważnych kroków.

Choć MMA wciąż zdobywa na popularności, zasady stają się coraz bardziej jasne, a podejście zawodników do tego sportu profesjonalne, to nadal ciężko wyróżnić jedną organizację, która nad całym tym środowiskiem panuje i ma pełną władze. Co prawda można wspomnieć o World Mixed Martial Arts Association (WMMAA) oraz działającą na szerszą skalę International Mixed Martial Arts Federation (IMMAF), ale na dobrą sprawę ciężko określić pola ich działa, bo o współpracy raczej ciężko w tym przypadku mówić.

W Stanach Zjednoczonych wraz z UFC zaczęło współpracować IMMAF, które do spółki z najlepszą światową federacją organizuje amatorskie mistrzostwa świata w MMA, w których udział biorą także Polacy. W naszym kraju istnieje nawet działająca pod IMMAF Polska Federacja MMA. Całość tych działań nadal wydaje się być jednak dość chaotyczna, a o wyżej wymienionych organizacjach przeciętny kibic wszechstylowej walki wręcz dotąd zapewne nie słyszał. Cel przyświecający ich działalności jest jednak słuszny, należy zjednoczyć pod IMMAF jak najwięcej krajów, aby zrobić kolejny krok. Jest nim złożenie wniosku do SportAccord, organizacji, która zrzesza wszystkie federacje sportowe, również te reprezentujące dyscypliny nieolimpijskie i to zadanie ma zostać niedługo spełnione. Dopiero gdy ten krok zostanie zrealizowany, będzie można przystąpić z kolejnym wnioskiem już do MKOL.

Co dla Polaków oznacza ewentualny sukces w procesie dołączania MMA do programu igrzysk? Daje to przede wszystkim ogromne nadzieje na medale. Nad Wisłą scena MMA rozwija się z roku na rok, a coraz więcej ludzi lgnie do tego sportu, biorąc przykład z mistrzów KSW, czy odnoszących sukcesy w UFC polskich wojowników. Nie oznacza to jednak, że Mamed Chalidow czy Joanna Jędrzejczyk wystartują kiedykolwiek na igrzyskach. Ten zaszczyt przypadnie bowiem amatorom, ale mając na uwadze, ilu młodych zawodników przechodzi na zawodowstwo, pokroju Pawła Kiełka czy Kacpra Formelli, można mieć nadzieję, że sukces reprezentantów Polski będzie w tej dyscyplinie gwarantowany.

Nie należy też zapominać, że scena MMA kobiet jest w kraju nad Wisłą mocno rozwinięta. Sukcesy wspomnianej Joanny Jędrzejczyk, Karoliny Kowalkiewicz czy Agnieszki Niedźwiedź zdają się to tylko potwierdzać, a przecież w Polsce, po raz pierwszy w Europie, powstała też żeńska organizacja - Ladies Fight Night.

Temat MMA na igrzyskach wiążę się z wielkimi nadziejami polskich fanów. To też próba ujednolicenia tego sportu, a przede wszystkim uznanie go jako pełnoprawnej dyscypliny a nie wolnoamerykanki.

Waldemar Ossowski Inne teksty autora >>>

ZOBACZ WIDEO "Halo, tu Rio": Copacabana uczy tolerancji (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu: