W tym artykule dowiesz się o:
1. Tomasz Drwal - pierwszy Polak w UFC
Zawodnik z Krakowa jako pierwszy Polak podpisał w 2007 roku kontrakt z największa organizacją MMA na świecie. Wówczas Drwal był po znakomitej serii 13 zwycięstw w karierze. Do debiutu doszło we wrześniu 2007 roku na gali UFC 75. Wówczas "Goryl" musiał uznać wyższość Thiago Silvy, który zwyciężył przez techniczny nokaut. [ad=rectangle] Kolejne trzy walki w UFC zakończyły się po myśli Drwala i pokonał on m.in. Ivana Seratiego czy Mike'a Ciesnolevicza. Po trzech porażkach Polak został zwolniony z UFC w 2010 roku.
2. Niespodziewana, ale krótka przygoda Macieja Jewtuszki
W 2010 roku UFC wykupiła organizację WEC, dla której walczył Maciej Jewtuszko. Polak, który w debiucie za oceanem znokautował znanego Anthony'ego Njoukaniego, w 2011 roku otrzymał szansę walki na gali UFC w Sydney.
Niestety w debiucie w największej organizacji MMA na świecie Polak musiał uznać wyższość Curta Warburtona, a później został zwolniony z kontraktu. Obecnie Jewtuszko jest zawodnikiem federacji KSW.
3. UFC w Orange Sport
Okres od 2010 roku do początku 2014 był dla polskiego fana UFC znakomity. Gale największej światowej organizacji MMA były pokazywane w stacji Orange Sport, która wykupiła prawa do transmisji.
Duet komentatorów Janisz i Jurkowski świetnie relacjonował wydarzenia za oceanem, a także walki Daniela Omielańczuka, Piotra Hallmanna czy Krzysztofa Jotki. Niestety UFC i Orange Sport na początku 2014 roku nie przedłużyły umowy i od tego czasu żaden polski kanał sportowy nie pokazuje już gal potentata MMA.
4. Kontrakt Omielańczuka rozpoczął falę ekspansji
W maju 2013 roku serwisy branżowe o MMA obiegła wiadomość, że Daniel Omielańczuk podpisał kontrakt z organizacją UFC. Po ponad dwóch latach nieobecności polskiego zawodnika w oktagonie Ultimate Fighting Championship, kibice doczekali się świetnej wiadomości.
W lipcu 2013 roku pojawiła się kolejna świetna informacja. Piotr Hallmann również związał się umową ze światowym potentatem. W październiku do wymienionej dwójki zawodników dołączył utalentowany Krzysztof Jotko, a w grudniu Paweł Pawlak.
5. Fala kontraktów Polaków w 2014 roku. KSW "wypuszcza" mistrza
2014 roku w polskim MMA otworzyła hitowa wiadomość. Mistrz KSW w wadze półciężkiej, Jan Błachowicz, związał się z UFC. Tuż po nim pojawiła się informacja o zakontraktowaniu niepokonanego Łukasza Sajewskiego, Marcina Bandela i w końcu Joanny Jędrzejczyk.
Już w 2014 roku UFC mając w swoich szeregach ósemkę Polaków miała w planach organizację gali w Polsce.
6. Ogłoszenie gali UFC w Polsce i kontrakty kolejnych Polaków
23 stycznia 2015 roku to przełomowa data dla MMA w Polsce. Na konferencji w Sztokholmie UFC ogłosiła, że 11 kwietnia zorganizuje galę w Krakowie. Na jedną z walk wieczoru anonsowała starcie Jana Błachowicza z Jimim Manuwą.
UFC uznała, że Polska to świetny rynek do sprzedaży produktu, który oferuje. Wobec tego jeszcze do kwietnia zakontraktowano Izabelę Badurek, Bartosza Fabińskiego i Damiana Stasiaka.
7. Zdobycie pasa wagi słomkowej UFC przez Joannę Jędrzejczyk
15 marca Joanna Jędrzejczyk jako pierwsza Polka i zawodniczka z Europy zdobyła paa najlepszej organizacji MMA na świecie. Na gali UFC 185 pokonała ona w Dallas Carlę Esparzę.
Tym samym Jędrzejczyk dołączyła do grona gwiazd UFC, a podczas gali w Krakowie wystąpi już w roli gościa specjalnego.