KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Sonik rozpoczyna sezon rajdowy

Znany ze swych sportowych osiągnięć w rajdzie Dakar Rafał Sonik wystartuje w cyklu Mistrzostw Świata FIM 2010. W sobotę 27 marca zawodnicy rozpoczną pierwszy w tym sezonie rajd ‐ Abu Dhabi Desert Challenge 2010 rozgrywany na pustynnych terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Paweł Świder
Paweł Świder

Będzie to rajd wyjątkowy, 20 z kolei - jubileuszowy. Przed zawodnikami pięć dni zmagań na pustyni Al‐Liwa i terenach wokół Moreeb (Rub Al Khali) Jest to największy na świecie obszar pustynny którego chlubą są również najwyższe na świecie wydmy.

Po udanym starcie i zajęciu wysokiej 5 pozycji Rafał Sonik będzie walczył o najwyższe trofea w Mistrzostwach Świata oraz tym samym o jak najlepsze przygotowanie przed kolejną edycją Rajdu Dakar. Sonik wystartuje tym razem na quadzie Honda TRX 700 przygotowywanym przez firmę Gecko Motorcycles pod kierunkiem i przewodnictwem brytyjskiego zawodnika Seana Lintona i Australijczyka Stevea Blackneya. Pojazd dedykowany do tego rajdu ma seryjny silnik, modyfikacji uległy zawieszenie, układ wydechowy. Gecko zapewni Rafałowi również serwis techniczny, wsparcie logistyczne i bazę treningową przed startem.

20 jubileuszowa edycja Rajdu UEA od "narodzin" w 1991 roku do dni dzisiejszego stała się jedną z najciekawszych, najlepiej zorganizowanych edycji pośród Pucharu Świata w Cross Country i FIM Mistrzostw Świata. Odbywa się od 20 lat bez ani jednego roku przerwy. Te wyjątkowe atuty wpływają również na frekwencje - już ponad 100 zawodników zostało zapisanych na listy startowe.

- Abu Dhabi to emirat który ma jedne z najbardziej zachwycających terenów pustynnych na świecie. Wszyscy organizatorzy pracują bez wytchnienia, aby wykorzystać ten aspekt przygotowując ambitne i wymagające trasy - powiedział Ahmed Hussein, zastępca dyrektora generalnego Turystyki ADTA jednego z głównych organizatorów rundy. W tym roku zmagania zawodników rozpoczynają się od dwóch dni spędzonych na odbiorach technicznych i administracyjnych (25 i 26 marca). Super Special Stage czyli spektakularny początkowy odcinek specjalny (27 marca) pokarze kolejności startów w dniu następnym. Ten krótki, niedzielny OS ze względu na lokalizacje blisko centrum Abu Dhabi przyciąga corocznie tysiące kibiców sportów motorowych nie tylko z ZEA, ale i z całego świata.

Właściwa rywalizacja rozpocznie się w niedzielę 28 marca o godzinie 9.30 czasu lokalnego. Pierwszy etap rozpoczyna się od płaskowyżu Al Dhafrah dając zawodnikom bezpośrednie wprowadzenie do zmian terenu, które staną w obliczu sytuacji w ciągu najbliższych dni, do końca głęboko w emiratu zdalnego pustyni. Pierwszą noc i wszystkie następne zawodnicy i cała ekipa spędzą już na terenie w Moreeb Hill, niedaleko Al‐Liwa, gdzie rajd bazować będzie przez kolejne cztery dni, na specjalnie przygotowanym biwaku na pustyni. Etapy drugi, trzeci i cztery będą przebiegając trasą stanowiącą swoistą pętlę wokół Moreeb Hill, przez dość trudnych kręte szlaki na pustyni w rejonie znanym z najwyższych na świcie wydm. Dla ciekawości informacja, że trasa zawodników przebiegać będzie przez legendarny Rub Al‐Khali rozsławiona przez brytyjskiego badacza Wilfred Thesiger który eksplorował przestrzeń pustyni, w latach 40 i 50‐tych XX wieku. Po jednej z wędrówek napisał : "Człowiek, który poznał tę krainę, już nigdy nie będzie tym samym. Na zawsze będzie nosić w sobie wyciśnięte piętno pustyni, a pragnienie powrotu nigdy go nie opuści".

Piąty i ostatni etap odbędzie się w czwartek, 1 kwietnia i przebiegać będzie na trasie między pustynią Al‐Liwa i metą rajdu w centrum miasta Abu Dhabi.

W zbliżającym się sezonie cross country 2010 Rafał Sonik przyjął strategię, której głównym celem jest walka o jak najwyższe pozycje w cyklu Mistrzostw Świata. Będzie to również najlepsze z możliwych treningowe przygotowanie do kolejnej edycji rajdu Dakar w 2011. W tym roku na pełen cykl Mistrzostw Świata FIM składa się w tym roku 6 rajdów.


28/03/10 Abu Dhabi Desert Challenge - Zjednoczone Emiraty Arabskie
01/05/10 Rallye de Tunisie ‐ Tunezja
27/05/10 Sardegna Rally Race ‐ Włochy
11/08/10 Rally dos Sertoes ‐ Brazylia
02/10/10 Pharaoh's Rally ‐Egipt
01/11/10 Rallye du Maroc – Maroco

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (1)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×