Rajd Lotos: Chuchała po raz drugi triumfuje w RPP

Wojciech Chuchała i Ryszard Ciupka zwyciężyli w Rajdzie Lotos, trzeciej rundzie Rajdowego Pucharu Polski 2010. Załoga pokonała Pawła Hankiewicza z Agnieszką Wierzchowską oraz Michała Jankowskiego z Maciejem Drążczykiem.

Mateusz Senko

Walkę rozpoczął piątkowy prolog na stadionie żużlowym w Gdańsku. Wygrał go Paweł Hankiewicz, przed Rafałem Malińskim, Szymonem Piękosiem i Michałem Jankowskim. Prawdziwa rywalizacja rozpoczęła się jednak podczas sobotniego etapu. Szybką jazdę kontynuował Hankiewicz, który wygrał pierwszą próbę dnia, pokonując Piękosia i Malińskiego. Drugi sobotni oes przyniósł zmianę lidera, którym został Chuchała, najszybszy na tej próbie.

Maliński odpadł z walki po awarii auta, a Jankowski awansował na drugie miejsce. Paweł Hankiewicz stracił przeszło dwie minuty i spadł daleko w klasyfikacji. Jednak jak się okazało, strata nie wynikała bynajmniej z błędu załogi, była bowiem spowodowana błędnym wpisem w karcie drogowej. Kierowca nie szczędził jednak ostrych słów, podkreślając także, że kilkukrotnie musiał wyprzedzać wolniejszego zawodnika, co kosztowało go sporo czasu.

Na świetne, trzecie miejsce awansował Krzysztof Szeszko w tylno napędowej Toyocie, a za jego plecami znaleźli się Piękoś i Danilczuk. Na ostatnim sobotnim oesie Chuchała przebił oponę, stracił ponad 20 sekund. Liderem został Michał Jankowski, zaliczający dopiero szósty start w RPP, pierwszy w Renault Clio. Zawodnikowi nie przeszkodził nawet fakt, że kilka kilometrów przed metą odpadło prawe tylne koło. Załoga dotarła jednak na serwis, a ZSS zezwolił jej na kontynuowanie walki.

W niedzielę zawodników Rajdowego Pucharu Polski również czekały trzy odcinki specjalne. Pierwszy z nich wygrał Paweł Hankiewicz i zbliżył się do Chuchały na 0,7 sekundy. Rewelacyjnie jadący Michał Jankowski po problemach z autem stracił sporo czasu i spadł na trzecie miejsce. Druga próba dnia również padła łupem Hankiewicza, co pozwoliło mu wyjść na pozycję lidera, 4,1 sekundy przed Chuchałę.

Popularny Siemanko pojechał jednak koncertowo ostatni oes, wygrywając z Hankiewiczem o 6,8 sekundy. Pozwoliło to załodze Chuchała/Ciupka świętować drugi w tym sezonie triumf w RPP. Paweł Hankiewicz i Agnieszka Wierzchowska znaleźli się na drugim miejscu, 2,7 sekundy za zwycięzcą. Trzecie miejsce zajęli bohaterowie pierwszego dnia – Michał Jankowski i Maciej Drążczyk, a Szymon Piękoś po raz kolejny stracił niemal pewne podium po awarii Hondy.

Na świetnej, czwartej pozycji finiszowali Krzysztof Szeszko i Wojciech Jermakow w 24-letniej Toyocie Corolli tylnym napędem. Byli oni najszybsi w wirtualnej grupie RWD, a także w klasie RWD2. W piątce znaleźli się również Paweł Poletyło i Justyna Waliszewska, czyli zwycięzcy klasy RWD3. Szóste miejsce w "generalce" i pierwsze w klasie A6 zdobyli Przemysław Janik i Wiktor Stanis.

Na siódmej pozycji finiszowali Jakub Kaczmarek i Szymon Zmarlak, po raz pierwszy punktujący w RPP. Ósmą lokatę zajął powracający na rajdowe trasy Marcin Opałka, pilotowany przez Martynę Zarębską. Dziewiąty w "generalce" był Mateusz Banaś, jednak z racji startu w grupie R nie zdobędzie on punktów. Za nim znaleźli się Tomasz Hupało (zwycięzca klasy N3) oraz Andrzej Czekan.